Arkiv

Diverse - Page 13

Skrammelbägare

Skrammelbägare

SKRAMMELBÄGARE, 3 st, silver, snarlika, 1700-tal, höjd ca 12 cm

Ljusstakar, 1800-talets första kvartal

Trädgårdsskulptur, 1900-talets första hälft

TRÄDGÅRDSSKULPTUR, 1900-talets första hälft, efter Michelangelos skulptur David, komposit, medföljer postament i svärtat trä, höjd 163, inklusive postament 216,5 cm

Servisdelar Giustiniani Napoli

Cello antik

Cello antik

CELLO, antik, längd 124 cm, stråke och fodral medföljer

Galjonsfigur i trä

Galjonsfigur i trä

GALJONSFIGUR, bemålat trä, höjd 120 cm

Ljusstakar rokoko

Ljusstakar rokoko

Smörask med lock porfyr

Smörask med lock porfyr

SMÖRASK med lock, porfyr, Karl Johan, 1800-talets första hälft, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter och kulformad knopp, höjd 9,5, diameter 13 cm Proveniens: Konstnär Olof Arborelius

Stenyxa

Stenyxa

Specialauktion Allmoge dalahäst

DALAHÄST, 1900-talets början, sk blåbening, vitmålad med polykrom dekor, höjd ca 17 cm

Flagga

Flagga

FLAGGA, USA, 1908-1912, 46 stjärnor, ca 105x184 cm

Fontän 1900-talets första hälft

FONTÄN, 1900-talets första hälft, i form av stående kvinna med näckros, bronspatinerad zink monterad på kompositplatta, höjd 164, 45 x 45 cm