Arkiv

Diverse - Page 14

Piaggio Vespa

Piaggio Vespa

PIAGGIO, Vespa, modell "125 Elite", Faro Basso, årsmodell 1953, 121cc, 3 växlad handväxel, 1 ägare, avställd sedan 1971, ej genomgången, renoveringsobjekt

Dinosaurieägg

Dinosaurieägg

DINOSAURIEÄGG, fossil, sitter delvis i bergartsmatrix, höjd ca 11, längd ca 14 samt största bredd ca 12 cm

Silvermedaljer

Silvermedaljer

Eugène Flandin

Eugène Flandin

EUGÈNE FLANDIN (1809-1876): Orientaliskt motiv, olja på pannå, signerad, ca 46x38 cm

Trädgårdsskulptur, 1900-talets första hälft

TRÄDGÅRDSSKULPTUR, 1900-talets första hälft, efter Michelangelos skulptur David, komposit, medföljer postament i svärtat trä, höjd 163, inklusive postament 216,5 cm

Bronsyxa

Bronsyxa

AVSATSYXA, brons, konkav kropp, dekor vid avsatsen med ränder, bågar och kringlor, bronsålder, längd 29 cm

Steiff Giraff, Linda

Steiff Giraff, Linda

STEIFF GIRAFF, Linda, höjd 250, 100x60 cm

Unik konstrunda

Unik konstrunda

Carambolebord Sportmemorabilia

Kandelabrar 1800-talets första hälft

Tempellejon 1800-tal, Indonesien

TEMPELLEJON, 1800-tal eller äldre, Indonesien, i form av sittande mytologiskt lejon, träskuren dekor, höjd 150 cm

Specialauktion Allmoge kaffekanna

KAFFEKANNA, rokoko, fyrstämplad Peter Gillman (tenngjutare i Stockholm 1770-1798/1801), Stockholm 1773, försilvrat tenn, höjd 25 cm