Arkiv

Diverse - Page 2

Carl Fredrik Reuterswärd brons

Trädgårdsstaty 1800-talets första hälft

TRÄDGÅRDSSTATY, 1800-talets första hälft, beslöjad nymf, skulpterad sandsten, senare postament i svartmålat trä medföljer, statyns höjd 150, total höjd 196 cm

Medalj 23 k guld

Medalj 23 k guld

Dekorativ skulptur Rörstrand

Dekorativ skulptur Rörstrand

RÖRSTRAND, omkring 1900, dekorativ skulptur i två delar, i form av svan i damm, märkt Rörstrand, polykromt bemålad parian, höjd 62, 78 x 52 cm PROVENIENS: Stopalo

Parkurna 1800-talets fjärde kvartal

Tipp Co sidovagnsmotorcykel

Tipp Co sidovagnsmotorcykel

TIPP & CO SIDOVAGNSMOTORCYKEL, med förare och passagerare, 1930-tal, litograferad plåt i ett flertalfärger, märkt "T-694" på framskärmen, urverksdriven, längd ca 30 cm

Skrivskrin 17/1800-tal Ljusdal

SKRIVSKRIN, 1700-tal, Ljusdal, bemålat, dekor av stiliserade blomsterslingor, marmorering, träskuret ornament inredning med fack höjd ca 22, 28x25 cm

Sekhmet

Sekhmet

Samlarbilder Goudy Gum Co. Boston

SAMLARBILDER, 64 st, Goudy Gum Co. Boston, 1933, bestående av: 20 st "Sport Kings Gum", 21 st "Indian Chewing Gum", 23 st "Sea Raiders"

Ljusstakar 1 par 1800-talets första hälft porfyr

Skrin allmoge

Skrin allmoge

SKRIN, bemålat, 1800-tal, blomsterdekor, locket med stadsscen i spegel, höjd ca 10-18 cm, 29x26 cm

Plåtmynt, Fredrik I, 1721

Plåtmynt, Fredrik I, 1721