Arkiv

Diverse - Page 5

Berkel skärmaskin 5J

Berkel skärmaskin 5J

Brons

Brons

SKULPTUR, brons, buddha, 1800-tal, sannolikt Tibet, förgylld, längd ca 11 cm

Miniatyr damporträtt

Miniatyr damporträtt

MINIATYR, gouache på ben, damporträtt, 1800-tal, signerad Hall

Kabinettskåp miniatyr barock

Kabinettskåp miniatyr barock

KABINETTSKÅP, miniatyr, 1700-tal, barock, fanérat med sköldpadd, beslag och fotavslut i mässing, höjd ca 28, 25x17 cm

Kandelabrar i senempirestil

Kandelabrar i senempirestil

KANDELABRAR, 1 par, sju ljus vardera, senempirestil omkring 1900, förgylld brons, kolonn i vit marmor, dekor av akantus, palmetter och växtormamentik på tripoid bas, höjd ca 80 cm

Tema allmoge Pehrsson

Tema allmoge Pehrsson

Spegellampetter 1700-tal gustavianska

SPEGELLAMPETTER, 1 par, förgyllda och bronserade, 1700-talets slut, gustavianska, oval form, skuren dekor av lagerblad samt pärlstav, kron med rosett och fleuron, ljusarm i mässing, höjd ca 54 cm

Skulptur i aluminum

Skulptur i aluminum

SKULPTUR, samtida, gymnastiserande kvinna, aluminium, etikettmärkt Art People Gallery Paris, längd 150 cm

Jardinaire Lennartsnäs

Jardinaire Lennartsnäs

Skålar Lennartsnäs

Skålar Lennartsnäs

Anna Petrus lejon tenn

Anna Petrus lejon tenn

ANNA PETRUS, lejon, Svenskt Tenn 1957, tenn, modellnummer 1136, stämplat med änglamärket Svenskt Tenn G9, höjd 16 cm PROVENIENS: Tore Wretman

Miniatyrreliefer porträtt och mytologisk scen