Arkiv

Diverse - Page 6

Blyinfattade fönster 1700-tal

Blyinfattade fönster 1700-tal

FÖNSTER, 1 par, 1700-tal, blyinfattade, vardera ca 108x85 cm

Spegellampett Johan Åkerblad

Spegellampett Johan Åkerblad

JOHAN ÅKERBLAD, spegellampett för två ljus, gustaviansk, märkt IÅ samt Stockholms hallstämpel, förgylld, höjd ca 51x32,5 cm

Jaktvagn, 1900-talets början

Jaktvagn, 1900-talets början

Kronor gjutjärn

Kronor gjutjärn

KRONOR, gjutjärn, 1900-tal, för ex. stolpmontage, försedda med gängad skruv i botten, höjd exkl. skruv ca 25, diameter 21 cm

OS 1952 Helsingfors Sport och affischkonst

Trädgårdsskulptur 1800-talets mitt

Skulptur

Skulptur

SKULPTUR, samtida, i form av simhoppare svetsad metall, märkt People Art Gallery Paris, höjd med sockel ca 133 cm

Väggplåtar barock

Väggplåtar barock

VÄGGPLÅTAR, 1 par, barock, 1700-tal, driven mässing, delvis försilvrad, höjd ca 56 cm

Skulptur i aluminum

Skulptur i aluminum

SKULPTUR, samtida, i form av simhoppare, svetsad aluminium, etikettmärkt Art People Gallery Paris, längd 150 cm

Leica

Leica

LEICA M5 och CL , objektiv, 12,5/2,5 cm Leitz Hektor, summarex 85MM F1.5, summicrow 1:2/40, medföljer tillbehör

Ljusstakar sengustavianska

Ljusstakar sengustavianska

LJUSSTAKAR, 1 par, sengustavianska, fotplatta i marmor, blått glas, dekordel och ljuspipor i mässing, höjd ca 26 cm

Kandelabrar Lennartsnäs

Kandelabrar Lennartsnäs