Arkiv

Diverse - Page 7

87 - Gästgiveriskylt

87 - Gästgiveriskylt

403 - Pålsjö fajans skål

403 - Pålsjö fajans skål

PÅLSJÖ FAJANSFABRIK, skål med hänklar, glaserat lergods, 1700-tal. höjd ca 12, Ø 16,5 cm exkl hänklar

Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna Rung

Spegel rokoko

Spegel rokoko

SPEGEL, rokoko, 1700-tal, dekor med i pastellage med rocailler, förgylld, ca 125 x 56 cm

Lokomobil

Lokomobil

Kandelabrar 1800-tal

Kandelabrar 1800-tal

Skulptur brons

Skulptur brons

SKULPTUR, brons, omkring 1900, "Törnutdragaren", på stensockel, höjd ca 26 cm

Skulptur metall

Skulptur metall

SKULPTUR, patinerad metall, 1900-talets slut, föreställande metande pojke med hund, höjd ca 102 cm

Häst Dalarna

Häst Dalarna

DALAHÄST, 1800-talets mitt/början, tillskriven Hållars Mattias Hansson, Lima, (1778-1871), blåmålad med polykrom dekor, höjd ca 23 cm

Deltagrmedalj: OS Chamonix 1924  Sportauktion

Apotekskrus 1700-tal

Apotekskrus 1700-tal

APOTEKSKRUS, 1700-tal, koppar, märkt med J.B:F , B.H.G , årtalet 1705 samt "Sanabit," punsad dekor, skruvlock, höjd ca 36 cm

Ikon 18/1900-tal

Ikon 18/1900-tal

IKON, 18/1900-tal, Maria med barnet, rizza med emaljarbete, ca 11,5x9 cm