Arkiv

Diverse - Page 8

Grand tour - Attisk Oinochoe

Grand tour - Attisk Oinochoe

OINOCHOE, i form av kvinnohuvud, attisk, Grekland, ca 400-300-tal f Kr, glaserat lergods, höjd ca 20 cm Proveniens: Svensk privatsamlare, enligt uppgift Inköpt i Aten under 1950/60-talet

Kandelabrar 1 par omkring 1800

Draperier Vasateatern

Draperier Vasateatern

Mynt guld wild cats of Africa

Mynt guld wild cats of Africa

Emaljskylt

Emaljskylt

EMALJSKYLT, 1950/60-tal, "Kungliga Svenska Generalkonsulatet", 79x56 cm

Väggfält gyllenläder

Väggfält gyllenläder

VÄGGFÄLT, gyllenläder, Tyskland, 1800/1900-tal, barockstil, 188x154 cm

Lekythos Italien/Etrurien

Lekythos Italien/Etrurien

LEKYTHOS, Italien/Etrurien, svart dekor på röd botten med vita detaljer med musiker och dansare, höjd ca 21 cm Proveniens: enligt uppgift inköpt av finsk konstnär i Rom under 1930-talet

Skulptur patinerad brons efter Giambologna

SKULPTUR, 1900-tal, efter Giambologna, föreställande Mercurius, grönpatinerad brons, stensockel i 3 dlr, skulpturens höjd ca 78, sockelns höjd 115 cm PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen

Kalle Anka nr 1 1948

Kalle Anka nr 1 1948

KALLE ANKA & C:O, 1948, nr 1, GD

Bordsgarnityr empirestil

Bordsgarnityr empirestil

BORDSGARNITYR, 3 dlr, 1800-talets andra hälft, empirestil, förgylld brons, slipat glas, dekor av sfinxar, örnar och svanar, bordsurets höjd 49, urnorna 33 cm, pendel och nyckel finns

Dalahäst

Dalahäst

HÄST, Dalarna, 18/1900-tal, rödmålad med polykrom dekor, monogramsignerad OF (Olof Falk, 1885-1948), höjd ca 19 cm

Miniatyrsnedklaffsekretär senbarock

MINIATYRSNEDKLAFFSBYRÅ, 1700-tal, senbarock, bemålad, förgyllda detaljer, beslag i metall, höjd ca 20, 22x13 cm PROVENIENS: Stopalo