Arkiv

Diverse - Page 9

Vävd tapet Flandern 1600-talets andra del

VÄVD TAPET, Flandern, 1600-talets andra del, ull med silkesinslag, föreställande lekande barn i slottsträdgård, bård med blommor, gobelängteknik, 248 x 327 cm PROVENIENS: Stopalo

Trädgårdsgrupp

Trädgårdsgrupp

TRÄDGÅRDSGRUPP, 11 dlr, 1 bord, 8 stolar samt 2 karmstolar, grönmålad metall, bordets höjd ca 72 samt 200x99 cm

Tesamovar nysilver

Tesamovar nysilver

TESAMOVAR, nysilver, framtill med kung Gustaf V:s spegelmonogram, 2 hänklar, riklig dekor med vindruvsklasar samt vinblad, fötter i form av grenar, höjd 41 cm

Skulptur sannolikt 1800-tal

Skulptur sannolikt 1800-tal

SKULPTUR, sannolikt 1800-tal, patinerad brons, med bla fanun, höjd 30 cm

Leica kamera med objektiv

Leica kamera med objektiv

Ljusstakar och bläckhorn räv

Ljusstakar och bläckhorn räv

LJUSSTAKAR, 1 par, BLÄCKHORN, brons, 1900-talets första hälft, rikt dekorerad med rävar och ekollon, höjd ca 19-23 cm

Romerskt porträtthuvud

Romerskt porträtthuvud

Bärnsten

Bärnsten

BÄRNSTEN, större opolerad opak bärnsten i djupt orangea och bruna toner, längd 19 cm, vikt ca 926 g

Smörask och kniv porfyr 1800-tal

Fontän 1800-talets slut

Fontän 1800-talets slut

Skargaarden trädgårdsgrupp

Skargaarden trädgårdsgrupp

Skulptur marmor

Skulptur marmor

SKULPTUR, sekelskifte 1900, marmor, föreställande huvud, längd ca 19,5 cm Proveniens: Alice Ehrenborg Rodgers.