Arkiv

Etnografica

Afrikansk skulptur

Afrikansk skulptur

SKULPTUR, Senufo, Elfenbenskusten, Porpianong, målad dekor, höjd 120 cm Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Anfadersstayett

Anfadersstayett

ANFADERSSTATYETT, ca 3000-1000 f.Kr, cykladisk kultur, stenart, höjd ca 17 cm

Dan Kagle mask

Dan Kagle mask

DANSMASK, Dan, Elfenbenskusten, "Kagle", skuret trä, riklig patina, höjd 49cm, inkl metallstativ 54,5 cm Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Afrikansk maski

Afrikansk maski

HJÄLMMASK, Kongo, höjd 41, diameter 40cm

Ashantidocka

Ashantidocka

FRUKTBARHETSDOCKA, Fanti, Ghana, mor med barn, dekor av kaurisnäckor, 1900-senare del, höjd 50 cm Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Baga Nimba-mask  En samlares hem

SKULDERMASK, Bagastammen, Guinea, "Nimba", skuret trä med mässingsbeslag, höjd 168 cm

Dansmask Guere Wober

Dansmask Guere Wober

Maskkrön Kurumba Burkina Faso

Maskkrön Kurumba Burkina Faso

MASKKRÖN, Kurumba, Burkina Faso, 1900-talets första hälft, bemålat trä, höjd 116 cm Proveniens: Skulptören Eric Grates (1896-1983) afrikanska samling

Afrikansk ksulptur

Afrikansk ksulptur

AFRIKANSK SKULPTUR, Hemba, Kongo, stående kvinnofigur, höjd 61cm

Nackstöd Senufo

Nackstöd Senufo

NACKSTÖD, Senufo, Elfenbenskusten, höjd 15,5, bredd 13 cm

bälte samiskt

bälte samiskt

BÄLTE, nordsamiskt, med beslag i förgyllt silver, 1900-tal, märkt i spännet "XVLK", längd ca 77 cm

OT Svonni, påtrumma, samearbete

SPÅTRUMMA, skålformad i björkvril med inläggningar i renhorn, hammare och pekare medföljer, signerat OTS för Olof Tomas Svonni (övre Soppero, född 1927, längd 32 cm