Arkiv

Guld/Smycken - Page 4

Cigarettetui 18 k guld

Cigarettetui 18 k guld

CIGARETTETUI, 18 k guld, 1960-tal, delvis blankpolerat, dekor av ränder, ca 12x8 cm, vikt ca 230 g

Collier av platina med diamanter

HALSBAND, platina/900, baguetteslipade diamanter, totalt 9,35 ct, enligt gravyr, stämplad DP i en kvadrat, längd ca 45 cm, vikt ca 91,7 g

Ring platina diamant

Ring platina diamant

RING, platina, briljant, ej modern slipning, 1,50 ct, enligt gravyr, kvalité TW(G)/I, C.G.Hallberg, Stockholm 1961, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 4 g

Väska i 14 k guld

Väska i 14 k guld

VÄSKA, 14 k guld, Tyskland, total vikt ca 320 g, LACKASK, lock med broderi, föreställande en häger PROVENIENS: Gustaf och Annie Wallenberg, därefter i arv inom familjen.

Tiffany & Co. ring platina diamant 1,09 ct

Carlman ring 18 k vitguld safir diamanter

Dosa 18 k guld S-A Gillgren

Dosa 18 k guld S-A Gillgren

Armband 18 k guld x-länk

Armband 18 k guld x-länk

ARMBAND, 18 k guld, x-länk, Jo-Ans Guld Johansson & Andersson, Köping 1967, längd 18 cm, vikt ca 206,5 g

Björn Weckström armband 18 k guld

BJÖRN WECKSTRÖM, "Renhjord", armband, 18 k guld, Lapponia, Finland 1971, längd 18,5 cm, vikt 135,7 g

Edition Amour Credit Suisse Guldtacka finguld

CREDIT SUISSE, guldtacka, finguld 999.9, ca 47x27x4 mm, vikt ca 100 g, plastficka medföljer

Halskedja 18 k guld ankarlänk

Halskedja 18 k guld ankarlänk

HALSKEDJA, 18 k guld, ankarlänk, behängd med hjärtformat hänge, längd 65 cm, vikt 133,1 g

Etui guld

Etui guld

CIGARETTETUI, 18 k guld, flätmönstrat, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1942, 8,1x10,3, vikt ca 254,5 g