Arkiv

Guld/Smycken - Page 7

Armband pansarlänk Italien 18K guld

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Italien/Verona, 1970/80-tal, längd ca 21 cm, vikt 111,8 g

Cartier

Cartier "Love Bracelet" 18 k guld

CARTIER, "Love Bracelet", armring, 18 k guld, stämplad 17 CAS2490, innerdiameter 5,5 cm, vikt 32,5 g, skruvmejsel, originalask samt kartong medföljer

Ring 18 k guld 1 briljant 1,03 ct TW(F)/SI2

RING, 18 k guld, 1 briljantslipad diamant, 1,03 ct, kvalitet TW(F)/SI2, ringstorlek 17 mm, vikt 3,8 g, certifikat från HRD medföljer, nr 170003070915

Cartier armring 18 k guld Love bracelet

CARTIER, armring, 18 k guld, "Love Bracelet", storlek 17, diameter ca 5 cm, vikt ca 33,5 g, skruvmejsel och etui

Brosch 18 k guld

Brosch 18 k guld

Rosa Taikon

Rosa Taikon "Hjärtats djup" halssmycke

Halskedja 18 k guld figarolänk

HALSKEDJA, 18 k guld, figarolänk, Jo-Ans Guld AB, Kungsör, längd 50 cm, vikt 119,1 g

Ring 18 k guld 1 briljant 1,01 ct Ri(E)/SI2

RING, 18 k guld, 1 briljantslipad diamant, 1,01 ct, kvalitet Ri(E)/SI2, ringstorlek 16 mm, vikt 3,3 g, certifikat från HRD medföljer, nr 170003070920

Halskedja i 18 k guld ankarlänk

HALSKEDJA, 18 k guld, ankarlänk, längd ca 60 cm, vikt ca 197 g

Ring vitguld briljant

Ring vitguld briljant

RING, 18 k vitguld, briljant ca 1,90-2,00 ct, kvalité ca TW(G)/Piqué 2, ej modern slipning, ringstorlek ca 16-16,5 mm, vikt ca 3 g

Ring vitguld med safir samt diamanter

Love is Etui 18 k guld bolidenguld

ETUI, 18 k bolidenguld, Ljungström & Anderson, Stockholm 1943, 9x7 cm, vikt 166,3 g