Arkiv

Instrument

Steinway & Sons, baby grand flygel

Steinway & Sons Baby Grand flygel

Italiensk fiol Andrea Castagneri

FIOL, Andrea Castagneri nell Palazzo di Saeffone, Pariggi 1735, längd 59 cm, väska medföljer Intyg firma Hamma & Co, Stuttgart 1960

C. BECHSTEIN flygel Berlin 1873

Cello bär etikett Tholander

Cello bär etikett Tholander

CELLO, bär etikett M Tholander 1839, fodral i ådringsmålat trä, samt ett fodral i medförljer

Estonia flygel konsertflygel

Estonia flygel konsertflygel

Henri Selmer Super Balanced Action saxofon

HENRI SELMER, "Super Balanced Action" altsaxofon, Henri Selmer, Paris, serienummer 48326, ca 1951-52, soleagents U.S. & Can, New York Elkhart, längd ca 65 cm

Violin Carl Pfretzschner Cremona 1787

VIOLIN, 1700-tal, med tillverkningsetikett Carl Pfretzschner, Cremona 1787, reparationsetikett G Enger Köpenhamn 1856, längd 59 cm, med 3 stråkar i låda

Tenorsaxofon Selmer Mark VI

Tenorsaxofon Selmer Mark VI

TENORSAXOFON, Selmer Mark VI, mässing, serienr: 118337, fodral medföljer Proveniens: Musikern och musikläraren Sedley Francois

C Bechstein flygel

C Bechstein flygel

C. BECHSTEIN, flygel, år 1896, serienummer 41529, svartlackerad med tangenter i elfenben och ebenholts, hjul och beslag i mässing, höjd 96, 186x142 cm