Arkiv

Keramik/Porslin

Figurin sannolikt Statliga Porslinsfabriken

Figuringrupp i porslin

Figuringrupp i porslin

FIGURINGRUPP, med harlequin och pierrot, höjd ca 12,5 cm

Fiskbassäng Kina

Fiskbassäng Kina

FISKBASSÄNG, porslin, Kina, underglasyr i blått, höjd 18 cm, diameter 34

Pärlfågel av Birger Kaipiainen

Rut Bryk väggfat, Arabia, stengods

RUT BRYK, väggfat, Arabia 1950-tal, stengods, dekor av polykroma frukter mot grå krackelerad fond, signerad BRYK både på fram- och baksida, 46x41,5 cm PROVENIENS: Tore Wretman

Kpm Berlin tallrikar 4 st

Kpm Berlin tallrikar 4 st

KPM BERLIN, tallrikar, 4 st., porslin, 1800-talets slut, antikiserande dekor, delvis förgylld, diameter ca 25 cm

Design Wilhelm Kåge Modern Keramik

WILHELM KÅGE (1889-1960), "Drakfisk", Gustavsberg 1950-tal, Farsta, ristad dekor, glasyr i brunt och blått, signerad KÅGE Gustavsberg, höjd 50 cm

Trädgårdsurna Ferdinand Ring Höganäs

Hans Hedberg ägg

Hans Hedberg ägg

HANS HEDBERG, skulptur, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, i form av ägg, spräcklig glasyr i orange och grått samt aningen grönt, signerat HHg, höjd 22 cm PROVENIENS: Tore Wretman

Fat Sèvres 1700-tal Service de la Reine

Vas design Berndt Friberg

Vas design Berndt Friberg

BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg, stengods, 1955, blågrå harpälsglasyr, signerad Friberg med Gustavsbergs Studiohand samt årsbokstav Z, höjd ca 46,5 cm

Jean Derval skulptur

Jean Derval skulptur

JEAN DERVAL (1925-2010), skulptur, keramik, delvis glaserad, stämpelmärkt i godset Jean Derval, höjd ca 43 cm