Arkiv

Keramik/Porslin - Page 12

6 kaffekoppar med fat Flora Danica

ROYAL COPENHAGEN, 6 kaffekoppar med fat, "Flora Danica", handmålad polykrom dekor av växt och detaljer i guld, höjd 6,5 cm, fatets diameter 14 cm

Axel Salto Royal Copenhagen skål

AXEL SALTO (Danmark 1889-1961), skål, Royal Copenhagen, signatur SALTO, modellnr 20722, blåglaserat gods, reliefdekor, höjd ca 8, diameter 29 cm

Kunglig Dansk Musselmalet

Kunglig Dansk Musselmalet

Design Wilhelm Kåge Modern keramik

WILHELM KÅGE (1889-1960), drakvalp, Gustavsberg, glaserat stengods, signerad GUSTAVSBERG KÅGE, höjd ca 11, längd ca 24 cm

Hans Hedberg skulptur i form av päron

HANS HEDBERG, skulptur, Biot, Frankrike, i form av päron, starkeldsfajans, glasyr i gult, rött och grönt med bruna inlslag, signerad HHG, höjd ca 21,5 cm

Flora Danica Royal Copenhagen

Flora Danica Royal Copenhagen

Nickedocka

Nickedocka

Lisa Larson skulptur unik

Lisa Larson skulptur unik

LISA LARSON, skulptur, unikat, i form av mamma med 5 barn, signerad Lisa Larson samt daterad 1957 i godset, glaserat stengods, höjd ca 23,5 cm

Lockurna Carl Fredrik Inlander Rörstrand

CARL FREDRIK INLANDER (1744-1775), lockurna, fajans, Rörstrand, rokoko, balusterformad, dekor i relief av blommor, botten märkt "CFI", höjd ca 33 cm

Hans Hedberg

Hans Hedberg

HANS HEDBERG (1917-2007): Skulptur, Biot, Frankrike, i form av ägg, starkeldsfajans, spräcklig glasyr, monogramsignerad HHg, höjd inkl. ställ 15,5 cm

Meissen figurgrupp

Meissen figurgrupp

FIGURGRUPP, Meissen, omkring 1900, Apollo i solvagnen efter Kändler, polykrom målad dekor, höjd 30, längd 42 cm

Servisdelar Kunglig Dansk helblond