Arkiv

Keramik/Porslin - Page 14

Ann Kjaersgaard vas egen verkstad

ANN KJAERSGAARD, vas, stengods, egen verkstad, Danmark, gråvit glasyr med inslag av blått och svart, signerad, höjd ca 28,5 cm Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Wilhelm Kåge  Farsta

Wilhelm Kåge Farsta

WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, Farsta, stengods, glasyr i brunt, grönt och vitt, utskuren dekor, signerad GUSTAVSBERG STUDIO KÅGE FARSTA, höjd 26 cm

Hans Hedberg

Hans Hedberg

HANS HEDBERG (1917-2007): Skulptur, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, i form av äpple, röd och brun glasyr, signerad Hhg, diameter ca 20, höjd 21 cm

Royal Copenhagen Sachsisk blomst

Skål på fot i porslin Kina

Skål på fot i porslin Kina

SKÅL på fot, porslin, Kina, dekori emaljfärger, höjd 9, diameter 17 cm

Servisdelar Nobel Karin Björquist för Rörstrand

Figurin Lisa Larson förlagan till Amalia

FIGURIN, Lisa Larson, förlaga till "Amalia", glaserat stengods, signerad med studiohand samt Lisa L, höjd 18 cm

matservis Kunglig Dansk

matservis Kunglig Dansk

Mat och kaffeservis Musselmalet

Wilhelm Kåge farstagods

Wilhelm Kåge farstagods

WILHELM KÅGE, vas på fot, Gustavsberg 1950/60-tal, Farsta, glasyr i brunt och rost, ristad dekor, signerad FARSTA samt GUSTAVSBERG STUDIO Y, höjd 28 cm

Urnor med lock

Urnor med lock

URNOR med LOCK, 1 par, Samson, Frankrike, 18/1900-tal, kinesiserande dekor i famille rose med motiv av blommor och fåglar, höjd ca 43 cm

Berndt Friberg, vas, Gustavsberg 1965

BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg 1965, stengods, blåbrun harpälsglasyr, signerad Friberg Gustavsbergs studio G, höjd 26 cm Proveniens: Lennart Hyland