Arkiv

Keramik/Porslin - Page 16

Wilhelm Kåge urna

Wilhelm Kåge urna

WILHELM KÅGE (1889-1960), lockurna, blåglaserad, Farsta, signerad KÅGE FARSTA GUSTAVSBERG samt studiohanden, locket med läderhandtag, höjd 17 cm

Fat Meissen

Fat Meissen

FAT, Meissen, målad dekor av blommor, diameter 34,5 cm

Gerhard Henning figurgrupp

Gerhard Henning figurgrupp

Figuriner bl a Höchst

Figuriner bl a Höchst

FIGURINER, 4 st, porslin, 1800-tal eller äldre, varav en Höchst, varav en bär meissenliknande märke, polykromt bemålade, höjd 13-16 cm

Servisdelar Hertha Bengtsson Rörstrand Blå Eld

SERVISDELAR, 56 dlr, Hertha Bengtsson, Rörstrand, "Blå Eld", i rött, vitt och grått, bestående av 14 mattallrikar större, 19 mattallrikar mindre, 15 desserttallrikar, 8 djupa tallrikar

Kunglig Dansk assietter

Kunglig Dansk assietter

ROYAL COPENHAGEN, assietter, 12 st, "Musselmalet", porslin, helblond, no 1094, dekor i underglasyrblått med delvis genombruten dekor, diameter 21 cm

Royal Copenhagen matservis

Royal Copenhagen matservis

KUNGLIG DANSK, matservis, 40 dlr, "Musselmalet", helblond, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättallrikar, 12 bärtallrikar, såsskål, 1+1+1 uppläggningsfat

Figurin Lisa Larson  Tore A Jonassons samling

LISA LARSON, figurin, Gustavsberg, stengods, delvis glaserad, sittande kvinnofigur, osignerad, höjd ca 15 cm

Kandelaber Kunglig Dansk

Kandelaber Kunglig Dansk

Prakturnor med lock och sockel Dresden

PRAKTURNOR, 1 par, med lock och sockel, Dresden 1900-tal, porslin, modellerad polykrom dekor av putti och blommor samt målad dekor av figurer och blommor, märkt Dresden, höjd ca 72 cm

Servis Gustavsberg GOD JUL

Servis Gustavsberg GOD JUL

GUSTAVSBERG, servis, 32 dlr, "GOD JUL", bestående av: 6 djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 6 assietter, litet uppläggningsfat, 2 stora skålar, 4 ytterfoder, 4 glöggmuggar, 2 kandelabrar, kanna