Arkiv

Keramik/Porslin - Page 2

Porslinsmålning efter Fürstenberg

PORSLINSMÅLNING, efter Fürstenberg, Tyskland 1800-tal, porslin, polykromt målad dekor av Fredrik den store av Preussen, 11x16 cm

Hans Hedberg skulptur

Hans Hedberg skulptur

HANS HEDBERG (1917-2007) skulptur, Biot, Frankrike, i form av ägg, turkos starkeldsfajans, signerat HHg, höjd inkl ställ ca 25 cm Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Hans Hedberg vindruvsklase starkeldsfajans

Prakturnor Dresden

Prakturnor Dresden

PRAKTURNOR, 1 par, med lock och sockel, Dresden 1900-tal, porslin, modellerad polykrom dekor av putti och blommor samt målad dekor av figurer och blommor, märkt Dresden, höjd ca 72 cm

Hans Hedberg ägg

Hans Hedberg ägg

Tallrik samt uppläggningsfat Ryssland 1800-tal

UPPLÄGGNINGSFAT, UPPLÄGGNINGSTALLRIK, porslin, 1800-talets andra hälft, Ryssland, förgylld dekor, fatets längd 35, tallrikens diameter 32 cm

Fat Kina

Fat Kina

FAT, porslin, Kina, dekor i famille vert, diameter 38,5 cm

Michael Schilkin Arabia

Michael Schilkin Arabia

FIGURIN, stengods, liggande leopard, Michael Schilkin, Arabia, Finland, glasyr i beige och brunt, signerad Schilkin, längd 41,5 cm

Royal Copenhagen

Royal Copenhagen "Musselmalet helblond"

Wedgwood Napoleon Ivy

Wedgwood Napoleon Ivy

Royal Copenhagen matservis

Royal Copenhagen matservis "Musselmalet"

Matservis Meissen

Matservis Meissen