Arkiv

Keramik/Porslin - Page 5

Lisa Larson förlaga till Dora

Lisa Larson förlaga till Dora

Richard Förster Allach

Richard Förster Allach

FIGURINER, 1 par, porslin, Richard Förster, Allach (1935-1945), föreställande ryskt par, polykromt bemålade, märkta R. Förster, Allach, höjd ca 22-23 cm

Design Wilhelm Kåge Modern Keramik

WILHELM KÅGE (1889-1960), Gustavsberg, "Drakmamma", skulptur i vitt carraragods, stämpelsignerad Kåge samt Gustavsberg, längd 42,5 cm, höjd 25 cm

Servis Royal Copenhagen

Servis Royal Copenhagen

Skulptur äpple Hans Hedberg

Skulptur äpple Hans Hedberg

HANS HEDBERG (1917-2007): Skulptur, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, i form av äpple, glasyr i vitt och rosa och grönmelerad, signerad Hhg, höjd ca 21 cm

Wilhelm Kåge vas Modern keramik och konstglas

Wilhelm Kåge vas Gustavsberg studio Farsta

WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg Studio, Farsta, stengods, delvis ristad dekor, polykromt glaserad, signerad Farsta, Kåge samt Gustavsberg Studio, sannolikt årsbokstav Å, höjd ca 39,5 cm

Tekanna

Tekanna

TEKANNA, Kina, 1800/1900-tal, porslin, röd och marmorerad dekor, lock krönt av förgylld frukt, höjd ca. 13,5 cm

Matservis Flora Danica

Matservis Flora Danica

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge "Surrea" Modern keramik och konstglas

WILHELM KÅGE (1889-1960),"Surrea", vas, Gustavsberg 1940-tal, stengods, vit glasyr med målad dekor i grönt och svart, stämpelmärkt KÅGE GUSTAVSBERG, höjd 23,5 cm PROVENIENS: Karin Björquist

J.A.G. Acke sidobord

J.A.G. Acke sidobord

Figuriner 3 st Ryssland

Figuriner 3 st Ryssland

FIGURINER, 3 st., Ryssland 1800-tal, två märkta Gardner en märkt Popov, biskviporslin, polykrom dekor, höjd 14-20 cm