Arkiv

Keramik/Porslin - Page 8

Rut Bryk väggrelief

Rut Bryk väggrelief

Skulptur Michael Schilkin

Skulptur Michael Schilkin

MICHAEL SCHILKIN ( Finland 1900-1962), skulptur, Arabia 1936, stående flicka på ett lamm, glaserat stengods, signerad och daterad M. Schilkin -36, höjd ca 76 cm

Gunnar Nylund hästhuvud Rörstrand

GUNNAR NYLUND, skulptur, chamotterat stengods, Rörstrand 1940-tal, i form av hästhuvud, mörkgrön glasyr, höjd ca 36 cm, svärtad träsockel medföljer

Kanna Picasso

Kanna Picasso

PABLO PICASSO, "Heads", kanna, Frankrike 1956, dekor i svart och grönt, tillverkad i 500 exemplar, signerad MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO MADOURA, höjd 13 cm LITTERATUR: Alain Ramié nr. 367

Kunglig Dansk matservis

Kunglig Dansk matservis

Royal Copenhagen servis Musselmalet 89 delar

Servis Musselmalet

Servis Musselmalet

Teservis Royal Copenhagen Musselmalet

ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", teservis, bestående av 11 tekoppar med 12 fat, 12 assietter, tekanna, gräddkanna och sockerskål, underglasyrmålad dekor i blått

Matservis Kunglig Dansk

Matservis Kunglig Dansk

Porslinsmålning efter Fürstenberg

PORSLINSMÅLNING, efter Fürstenberg, Tyskland 1800-tal, porslin, polykromt målad dekor av hjortar i landskap, 24x19 cm

Tallrikar i keramik Edition Picasso Madoura

TALLRIKAR, 2 st, glaserad keramik, Edition Picasso Madoura, 3/150 resp 8/150, "nr 82" resp "nr 91", diameter 26 cm

Matservis Musselmalet 128 delar