Arkiv

Leksaker

Kalle Anka nr 1 1948

Kalle Anka nr 1 1948

KALLE ANKA & C:O, 1948, nr 1, VG, grundskick FN+, frampärmen med stötskada, bakpärmen med reva (1 cm), 7 st insidor med hörnveck och små stötskador

Kalle Anka nr 1 1948

Kalle Anka nr 1 1948

KALLE ANKA & CO, 1948, nr 1, VG+

Kalle Anka nr 1 1948

Kalle Anka nr 1 1948

Kalle Anka 1948-1998

Kalle Anka 1948-1998

Jumeau flickdocka

Jumeau flickdocka

Distler Limousine 1920-tal,

Distler Limousine 1920-tal,

Trampbil Austin J40

Trampbil Austin J40

Musse Pigg plåtfigur

Musse Pigg plåtfigur

KRAUS MUSSE PIGG, "Mickey Mouse Slate Dancer", handvevad, omkring 1930, höjd 16 cm

Docka Bild Lilli

Docka Bild Lilli

BILD LILLI, docka, sent 1950-tal, Reinhard Berthier, Greiner & Hausser Gmbh, Tyskland, tillverkningsperiod 1955-64, polystyrene, målat ansikte, originalkläder, höjd ca 19 cm

Steiff nalle

Steiff nalle

STEIFF TEDDYBJÖRN, omkring 1910-tal, vit plysch, svarta knappögon, tassar med filt, rörliga ramar och huvud, brummekanism, längd 70 cm

Cyklist 1800-tal Lennartsnäs

Cyklist 1800-tal Lennartsnäs

Studie till På berget av Carl Wilhelmson