Arkiv

Möbler - Page 13

Colonial chair design Ole Wanscher

OLE WANSCHER, "Colonial chair", karmstolar, 1 par, modellnr PJ 149, P. Jeppesens møbelfabrik, Danmark, ask, sits i flätad rotting, lösa dynor med klädsel i textil, höjd ca 83 cm

Soffa Ritzy design Dux Tema

Soffa Ritzy design Dux Tema

DUX, "Ritzy", soffa, ben i rostfritt stål, cognacsfärgat läder (Dakota 24), höjd ca 85, längd ca 210, sitthöjd ca 42 cm PROVENIENS: DUX

Superspider ett par design Dux Tema

Skrivbord Napoleon III

Skrivbord Napoleon III

Mats Theselius fåtölj

Mats Theselius fåtölj

Mats Theselius,

Mats Theselius, "Theselius Rex", fåtölj, Källemo

Soffa Mats Theselius

Soffa Mats Theselius

MATS THESELIUS, soffa "Theselius" Källemo, blankpolerad aluminium, klädsel i mocka, märkt undertill, längd ca 140, sitthöjd 47 cm

Le Corbusier Cassina

Le Corbusier Cassina "LC 2"

Byrå gustavianskt stockholmsarbete av Foltjern

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete av Foltjern, (G. F., mästare i Stockholm 1771-1804/32), fanerad med jakaranda, lönn och masurbjörk, skiva av marmor, höjd 81,5, 122x55 cm

Cupolen Pub&Restaurang

Cupolen Pub&Restaurang

Stolar i rysk empire

Stolar i rysk empire

STOLAR, 1 par, empire, Ryssland, mahogny, dekorlister och ornament i mässing, sitthöjd 48 cm

Kakelugnsskåp i imitationsmåleri

KAKELUGNSSKÅP, 1900-talets andra hälft, med dekor av fåglar, imitationsmåleri, höjd ca 324, 111x54 cm, nyckel finns