Arkiv

Möbler - Page 14

Josef Frank, soffa, Svenskt Tenn

JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 968, tresitsig, klädd i Josef Frankkretongen "Gröna fåglar", höjd 83, längd 200 cm

Kista Lennartsnäs

Kista Lennartsnäs

KISTA, märkt och daterad PS 1621, valnöt, dekor av intarsia av flertalet träslag, handtag i smide, höjd ca 84, 155x57 cm PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Ägget fåtölj och fotpall design Arne Jacobsen

ARNE JACOBSEN, "Ägget", fåtölj med fotpall, Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal, fyrdelad centralfot i aluminium, klädda i brunt skinn, fåtöljens höjd 106, fotpallen 40 cm

Byråar stockholmsarbeten i empire

Fåtölj Muslingestolen

Fåtölj Muslingestolen

PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Muslinge", klädd i gul sammet med djuphäftade knappar, ben och armlän i betsad bok, höjd 72, sitthöjd 38 cm

Kandelabrar Napoleon III

Kandelabrar Napoleon III

Fåtölj Muslingestolen

Fåtölj Muslingestolen

Skåp 1800-talets början

Skåp 1800-talets början

SKÅP, för hörn 2 dlr, 1800-talets början, blåmålat, med polykrom dekor av blommor, höjd ca 220, ca 81x50 cm

CHARLES & RAY EAMES ES 108

CHARLES & RAY EAMES ES 108

Mats Theselius Järn/Moccafåtöljen Källemo

Matbord mahogny

Matbord mahogny

MATBORD, 1800-tal, senempire, mahogny, 4 iläggsskivor i mahogny, höjd 77, total längd 364x147 cm

Stolar gustaviansk stockholmsarbeten

STOLAR, 6 st, gustavianska stockholmsarbeten, bemålade