Arkiv

Möbler - Page 17

Karmstolar

Karmstolar "Sem" Oaxen Krog

KARMSTOLAR, 6 st, "Sem", Flexform, valnöt och rotting PROVENIENS: Oaxen Krog

Skrivbord Louis XV-stil Charles Cressent art

SKRIVBORD, Louis XV-stil, Charles Cressent art, fanerat med jakaranda, delvis förgyllda bronsbeslag, hörnen med dekor av hermer, tre lådor, skinnklädd skiva med guldsnitt, höjd 78, 165x85 cm

Slagbord i rokoko

Slagbord i rokoko

SLAGBORD, 1700-tal, rokoko, gråmålat, höjd 76, 148xtotal längd 170 cm

"Muslingestolen" Philip Arctander

PHILIP ARCTANDER,

PHILIP ARCTANDER, "Muslinge", fåtölj

Stolar design Arne Jacobsen

Stolar design Arne Jacobsen

ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st, "Sjuan", by Fritz Hansen, Danmark, stålunderreden, klädda i gult, orange, grönt, lila, rött och rosa skinn, sitthöjd ca 46 cm

Axel Einar Hjorth Lovö

Axel Einar Hjorth Lovö

AXEL EINAR HJORTH, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, modellen formgiven 1932, furu, höjd ca 80, 180 x 73 cm

Johannes Andersen

Johannes Andersen "Capri" soffgrupp Trensum

JOHANNES ANDERSEN, "Capri", soffa samt fåtölj, Trensum 1960-tal, nytapetserade i en orangefärgad Rami plus textil från Svensson, benställning i kromad metall höjd 74, soffans längd ca 230 cm

Rullklaffssekretär

Rullklaffssekretär

RULLKLAFFSSEKRETÄR, 1900-tal, Louis XV-stil, palisanderfanér, rikt med intarsia, förgyllda beslag, höjd ca 160 cm, ca 88x163 cm

Matsalsgrupp 17 delar empirestil

MATSALSGRUPP, 17 dlr, 1900-talets senare del, empirestil, stolar med lyra i ryggen, fyrdelat bord, bordets höjd 77, 123x137(4) cm, iläggsskiva 137 cm

Bokskåp, Petter Kyhlberg, Lennartsnäs

Mats Theselius fåtölj

Mats Theselius fåtölj