Arkiv

Möbler - Page 9

Väggskåp Norge

Väggskåp Norge

VÄGGSKÅP, Norge, allmoge, 1800-tal, polykromt bemålad, höjd 131, bredd 90, djup 19 cm Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg

Flygel Steinway & Son´s

Flygel Steinway & Son´s

STEINWAY & SON´S, flygel, omkring 1918, nr 194001, 225 q, svartlackerad, ca 190x145 cm, pall medföljer

Svenskt Tenn skåp design Josef Frank

JOSEF FRANK, skåp, Svenskt Tenn, formgivet 1948 modellnummer 2030, vitlackerat, fronten med 15 lådor, draghandtag i mässing, höjd ca 125, 71x36 cm

Michael Ducaroy 5 dlr Togo Ligne Roset

Flygel Steinway & Sons

Flygel Steinway & Sons

FLYGEL, Steinway & Sons, New York, mahogny, märkt 226043, längd ca 183 cm

Axel Einar Hjort Lovö matbord

Axel Einar Hjort Lovö matbord

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", matbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, furu, höjd 73, 180x75 cm

Chiffonjé Karl Johan

Chiffonjé Karl Johan

Skåp

Skåp

SKÅP, 1900-talets andra hälft, två dörrar, 3 flyttbara hyllplan, 3 lådor med knoppar, oljelaserad ek, nyckel saknas, höjd ca 133 samt 83x41 cm

Fåtöljer, 1700-talets andra hälft

skåp gustaviansk stil 1800-tal

SKÅP, 1 par, gustaviansk stil, bemålade, 1800-tal, höjd 184, 60,5 x 53,5 cm, nyckel finns PROVENIENS: Heby Säteri, Södermanland

Carl Malmsten skinnklädd fåtölj Marino

FÅTÖLJER, 2 st, Carl Malmsten "Marino", brännmärkta CM, klädda i cognacsfärgat skinn med nitar, sitthöjd 38 cm

Josef Frank bokhyllor

Josef Frank bokhyllor

JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 st, Svenskt Tenn, modellnummer 2225, vitlackerad med grönmålad fond, låsbricka i valnöt med mässingsbeslag, höjd 227, 100x50 cm, nycklar medföljer