Arkiv

Nautica/Technica

Motorcykel Harley Davidson 1930-års modell

MOTORCYKEL, Harley Davidson, 1930-års modell, 750 cc, modell D

Henning Mankell Galjonsfigur

Henning Mankell Galjonsfigur

Leica MP 6 med Summilux-M 50mm  Tema Lecia Leitz

LEICA MP, svarteolexerad, no 2880667, 2002, med Summilux-M 50mm. F/1.4, no 3990587, med framlock, uv-filter, motljusskydd, rem, samt väska

Svart Leica M3

Svart Leica M3

LEICA M3, svart, nr 1157591, 1966, kamerahus, beredskapsväska

Kameror Leica

Kameror Leica

KAMEROR, 2 st, Leica 2 samt Leica 4

Modellbil Bugatti

Modellbil Bugatti

Sampo Skrivmaskin

Sampo Skrivmaskin

Rederimodell av M/S Stockholm

Rederimodell av M/S Stockholm

Taxen bordstelefon

Taxen bordstelefon

LM ERICSSON BORDSTELEFON, "Taxen", 1884 års modell, svartlackerat järn med delvis förnicklade detaljer, separat hörlur, taltratt på förnicklad arm, höjd 35 cm

Oljemålning Thomas Binks

Oljemålning Thomas Binks

BINKS, Thomas (England, 1799-1852), Kustbild med segelfartyg, signerad o daterad T Binks 1826, olja på pannå, 39x57,5 cm

Rederimodell av turbinetanker Esso Stockholm

Trädgårdslok

Trädgårdslok