Arkiv

Nutida

Lesley Vance oljemålning

Lesley Vance oljemålning

Fåtölj

Fåtölj "Muslingestolen"

Helenea Blomqvist lambdaprint

Helenea Blomqvist lambdaprint

Madeleine Pyk oljemålning

Madeleine Pyk oljemålning

PYK, Madeleine (född 1934): Viole Rouge, signerad M. Pyk, olja på duk, 49x47cm

Soffa Free Form Sofa Isamu Noguchi för Vitra

SOFFA, Isamu Noguchi, Japan, "Free Form Sofa", formgiven år 1946, Vitra, klädd i grått ulltyg, ben i valnöt, längd 240 cm

Timo Solin skulptur

Timo Solin skulptur

SOLIN Timo (född 1947): Stående kvinna, signerade och numrerade Timo Solin 4/4 E.A, polerad och grönpatinerad brons, höjd ca 51 cm med sockel.

Yrjö Edelmann oljemålning

Yrjö Edelmann oljemålning

EDELMANN, Yrjö (född 1941): Night parcel, signerad och daterad Y. Edelmann 2001, olja på duk, 30x40 cm.

MOMEN, Karl - skulptur

MOMEN, Karl - skulptur

MOMEN, Karl (född 1935): "Babels torn", signerad och numrerad, Momen, 1/7, höjd inklusive sockel ca 59 cm, enligt uppgift skapad 1985

Peder Duke oljemålning

Peder Duke oljemålning

DUKE, Peder (1938-2003): "Skymning", signerad och daterad på baksidan Peder Duke 1977, olja på duk, 110x131 cm Proveniens: Birgitta Crafoords samling

Tommy Hilding oljemålning

Tommy Hilding oljemålning

Andy Warhol färglitografi

Andy Warhol färglitografi

ANDY WARHOL (1928-1987): "Flowers", monogramsignerad AW, numrerad à tergo 81/250, färglitografi, ca 103x70 cm

Lennart Aschenbrenner oljemålning

ASCHENBRENNER Lennart (född 1943): "Delfin", signerad och daterad Aschenbrenner-88, olja på duk, ca 145x190 cm