Arkiv

Orientaliskt

Rökelsekar

Rökelsekar

RÖKELSEKAR, sekelskiftet 1800/1900, Kina, brons, avtagbara hänklar, dekor av bl.a. drakar, höjd ca 44, diameter 40 cm

Bordsarmaturer Kina

Bordsarmaturer Kina

BORDSARMATURER, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets slut, dekor av lotusslingor i underglasyrblått, botten med Guangxus sex karaktärers märke, höjd exkl. lampfäste ca 39 cm

Scroll

Scroll

An Enamelled Porcelain Plaque Oriental Selected

AN ENAMELLED PORCELAIN PLAQUE, painted with a bird amongst seaweed, calligraphy with one seal, late 20th Century, c. 37x25 cm

Karmstolar 4 st Kina

Karmstolar 4 st Kina

Diverse porslin kina

Diverse porslin kina

PORSLIN, 11 dlr, Kina, 17-1900-tal, höjd 3,5-14 cm (exkl faten)

Figurin

Figurin

FIGURIN, 1900-tal, Sinotibetansk, Buddha på dubbel lotustron, förgylld brons, dekorationsstenar, bär signatur, höjd 13,5 cm

Ink and colour on silk Oriental Selected

Rullmålning

Rullmålning

RULLMÅLNING, Kina, tusch med motiv av blomster ca 170x50 cm

Skål Kina

Skål Kina

SKÅL, porslin, Kina, republik, dekor i emaljfärger, text "Långt liv - tiotusen vårar", höjd 7,5, diameter 17,5 cm, sockel medföljer

Golvvaser Kina Kanton 1800-tal

GOLVVASER, 1 par, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal, dekor av föremål och blommor, utanpåliggande dekor av vaser och urnor, höjd ca 60 cm, skurna ställ i trä medföljer

Bordsdekoration Kina tidigt 1900-tal