Arkiv

Orientaliskt - Page 2

Kinesisk skrivelse Quianlong

Kinesisk skrivelse Quianlong

SKRIVELSE, kinesisk utmärkelse till hög officer, skivaren Ming under regenten Quianlong i hans 55:e regeringsår (1790), tusch på siden, rulle om ca 350x30 cm

Kakemon

Kakemon

KAKEMON, 1950-tal, dekor av blommor och växter

Trumpetvas Kina samtida

Trumpetvas Kina samtida

TRUMPETVAS, porslin, Kina, samtida, dekor av qilin samt bananplanta i underglasyrblått, höjd ca 42 cm

Porslinsplakett Kina 1900-tal

Porslinsplakett Kina 1900-tal

PLAKETT, porslin, Kina, 1900-tal, dekor i famille rose av flodlandskap, signerad Zhang Zhitang och möjligtvis av artisten, daterad 1948, ca 54 x 31 cm

Meipingvas Kina

Meipingvas Kina

MEIPINGVAS, porslin, Kina, samtida, Songstil, celadonglasyr, ristad dekor av blomsterslingor, höjd ca 38 cm

Vas Kina

Vas Kina

Rökelsekar

Rökelsekar

RÖKELSEKAR, 2 st, brons, omkring 1900, bär märke, 7,5-8 cm

Vaser 2 st

Vaser 2 st

VASER, 2 st, Kina, 1900-tal, polykrom dekor, höjd 28-38 cm

Altarljusstake Kina

Altarljusstake Kina

ALTARLJUSSTAKE, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av lotusslingor samt parställda fiskar i underglasyrblått, botten med märke, höjd ca 23,5 cm PROVENIENS: Russell Bodés samling

Askar med lock 1 par Kina 1900-tal

ASKAR MED LOCK, 1 par, Kina, 1900-tal, röd reliefdekor av landskapsscen med de taoistiska odödliga, diameter ca 33 cm

Rökelsekar Kina brons

Rökelsekar Kina brons

RÖKELSEKAR, brons, Kina, 1800-tal, med hänklar, dekor i relief, diameter ca 18 cm, höjd ca 15 cm

Penselvas Kina

Penselvas Kina

PENSELVAS, porslin, Kina, Republik (1912-1949), cylinderformad, dekor av sångfågel i träd i sepia, järnoxid samt emaljfärger, kalligrafi, sigill, höjd ca 29 cm