Arkiv

Orientaliskt - Page 3

Fat Kina

Fat Kina

FAT, Kina, 1800-tal, floralt och figuralt motiv i emaljfärger, sex tecken i botten diameter ca 38,5 cm

Kinesisk skrivelse

Kinesisk skrivelse

Vas Kina

Vas Kina

VAS, Kina, 1900-tal, hänklar i form av elefanter, höjd ca 63 cm

A pair of Bowls / Skålar Daoguang (Selected)

Golvvas Kina

Golvvas Kina

GOLVVAS, Kina, 1800-tal, mandarinporslin, figural dekor och med broken ice, höjd ca 61, största diameter 25 cm

Vas Rouleau Kina

Vas Rouleau Kina

ROULEAUVAS, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av palatsscener i famille vertefärger, emalj samt järnoxid, höjd 46 cm

Skulptur i form av häst

Skulptur i form av häst

SKULPTUR i form av häst Han dynastin (206 f Kr-220 e.Kr), svans och sadel avtagbara, lergods, höjd ca 94, längd 79 cm, TL-test medföljer Proveniens finns vid förfrågan

Scroll kopia efter Yuan Jiang

Scroll kopia efter Yuan Jiang

Golvurna Kina

Golvurna Kina

GOLVURNA, porslin, Kina, samtida, grönglaserad, dekor med drakar, höjd 50 cm

A Ming Dynasty Buddhistic Lion Asian Sale

A TURQUOISE AND BROWN-GLAZED POTTERY BUDDHISTIC LION, standing wearing a bell collar and saddle cloth, bearing a vessel on its back, Ming dynasty (1368-1644), height c. 31.5 cm

Rouleauvas Kina 1800-tal

Rouleauvas Kina 1800-tal

ROULEAUVAS, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av figurscen samt kalligrafi i underglasyrblått, botten med dubbla cirklar, höjd ca 45 cm

A Pair of Large Famille Verte Vases