Arkiv

Orientaliskt - Page 4

Buddha

Buddha

BUDDHA, brons, sittande i padmasana med höger hand höjd i vitarka mudra, höjd ca 42 cm.

Kinesisk porslinstavla

Kinesisk porslinstavla

PORSLINSTAVLA, Kina, ram i skuret trä, 1900-tal, yttermått 90x37 cm

Blandteknik Kina,

Blandteknik Kina,

SCROLL, Kina, blandteknik på papper, figurscener och kalligrafi, 23x330 cm

Jade Kina armringar

Jade Kina armringar

ARMRINGAR, jade, Kina, diameter ca 7,5 cm

Porslinplaketter Kina

Porslinplaketter Kina

PORSLINSPLAKETTER, 1 par, Kina, 1900-tal, cirkelformade, dekor av figurscener vid flodlandskap i underglasyrblått, diameter ca 34,5 cm, ej ramade

Mandarinrock Kina sent 1800-tal

Scroll Kina

Scroll Kina

SCROLL, tusch och färg på siden, Kina, 1900-tal, motiv med palats i bergslandskap, uppklistrad på pannå, sidenmonteringen med gåvoinskription, rammått ca 190 x 78 cm

Guanyin Tibet brons

Guanyin Tibet brons

GUANYIN, brons, Tibet, 1900-talets andra hälft, "1000 armar", på postament samt flankerad av gudinnor med lotus, höjd ca 76 cm

Burk med lock silver samt jade

BURK MED LOCK, silver samt jade, Kina, 1900-tal, dekor av figurscener i flodlandskap, höjd ca 18,5 cm, träsockel medföljer

Fat Kina 1800-tal

Fat Kina 1800-tal

FAT, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger av persikoträd med frukter och blommor, diameter ca 47 cm PROVENIENS: Tore Wretman

A Blue and White Jar

A Blue and White Jar

A BLUE AND WHITE JAR, Wanli mark and period (1573-1619), height c. 33 cm Asian Art - A Selection

Kanna Kina 1800-tal

Kanna Kina 1800-tal

KANNA, Kina, 1800, polykrom dekor, porslin, höjd ca 15 cm