Arkiv

Orientaliskt - Page 5

Figuriner och sigillstamp

Figuriner och sigillstamp

FIGURINER, 9 st., SIGILLSTAMP, stenarbeten, delvis jade, höjd ca 2-6 cm

Penselvaser Kina

Penselvaser Kina

PENSELVASER, 3 st., porslin, Kina, 1900-tal, cylinderformade, dekor i emaljfärger, kalligrafi, höjd ca 28-29 cm

Snusflaskor

Snusflaskor

Buddha i skuret trä

Buddha i skuret trä

BUDDHA, sydostasien, skuret och bemålat trä, 1900-talets början eller äldre, höjd 52 cm, 2 ej ursprungligen tillhörande socklar medföljer, vardera ca 7, 40x33 cm

Fat

Fat

FAT, Kina, celdonglasyr med oglaserade partier föreställande bla träd, diameter ca 20 cm

Golvvas

Golvvas

GOLVVAS, porslin, Kina, dekor i emaljfärger, höjd 53 cm

A  Doucai Hu-Form Vase Asian Sale

Porslinsplatta Kina 1900-tal

Porslinsplatta Kina 1900-tal

PORSLINSPLATTA, Kina, 1900-tal, dekor av tuppar i emaljfärger, ca 38x25 cm

Vas Kina

Vas Kina

VAS, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar bland moln i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke i blått samt ristad (an hua), höjd ca 20 cm

Golvvas  Kina

Golvvas Kina

GOLVVAS, 1800/1900-tal, Kina, genombrutna hänklar, figural dekor, emaljfäger, höjd exl. sockel ca 61,5 cm Ingår i temaauktion Orientalika

Perukstock

Perukstock

PERUKSTOCK, 1900-tal, Kina, motiv med fågel sittandes på gren samt kalligrafi, höjd ca 29 cm

Bojan Kina Kangxi

Bojan Kina Kangxi

BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor av figurscen samt bananplanta i underglasyrblått, höjd ca 21 cm, trälock medföljer Proveniens: Tobisons Antikhandel