Arkiv

Orientaliskt - Page 6

Skålfat 1700-tal Clair de Lune

SKÅLFAT, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), "Clair de Lune", botten med märke, diameter ca 15 cm PROVENIENS: Russell Bodés samling, Gustaf Otto Wallenberg

A Blue and White Censer Oriental Selected

Bojan Kangxi (1662-1722)

Bojan Kangxi (1662-1722)

BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor i underglasyrblått av blommor, pagoder och figurscener, höjd ca 28 cm, lock i skuret trä medföljer

Skulptur Kina brons

Skulptur Kina brons

Skulptur Kina brons

Skulptur Kina brons

Skrin Japan lackarbete

Skrin Japan lackarbete

SKRIN, lackarbete, Japan, 1900-talets början, invändigt med tre lådor, dekor av flodlandskap med pagoder i guld, höjd ca 19, 21x15 cm, nyckel (1) medföljer

Sidenbroderi antik

Sidenbroderi antik

SIDENBRODERI, antik, silke samt metalltråd på silke, motiv föreställande drakar samt moln på gul botten, , ca 95x110 cm

Vas stengods Kina

Vas stengods Kina

VAS, stengods, Kina, 1900-talets andra hälft, med hänklar i form av fjärilar, blålila glasyr, monterad på träsockel, botten med kalligrafi, total höjd ca 36 cm

Golvurna

Golvurna

GOLVURNA, Kina, republik, 1920-tal, höjd ca 61 cm Ingår i temaauktionen En samling med Orientalika

Vikskärm Kina

Vikskärm Kina

VIKSKÄRM, 2-delad, Kina, 1900-talets mitt, skuren dekor, med infällda sidenbroderier, höjd ca 140, total längd 116 cm

Vinofferkärl

Vinofferkärl "Jue"

VINOFFERKÄRL, sk Jue, Kina, troligen Shang, brons, höjd 21,5 cm

A Blue and White Jar

A Blue and White Jar

A BLUE AND WHITE JAR, Wanli mark and period (1573-1619), height c. 33 cm Asian Art - A Selection