Arkiv

Orientaliskt - Page 7

Skålar i famille rose

Skålar i famille rose

SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, dekor i famille rose, höjd 9, diameter 19 resp 9,5 och 19,5 cm

Skålfat Kina

Skålfat Kina

SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, dekor med drakar, diameter 23,5 cm

A Circular Lacquer Box and Cover Oriental Selected

A SMALL CIRCULAR CINNABAR LACQUER BOX AND COVER, carved with berries and leaves, reserved against a floral diaper ground, the interior lacquered black, 19th Century, diameter c. 7 cm, height c. 4 cm

A Large Famille Verte Vase Oriental Selected

A LARGE ´FAMILLE VERTE´ VASE WITH COVER, of baluster form, decorated with a phoenix bird on rockwork beside peonies, the domed cover with seated male foo-dog knop, 20th Century, height c. 75 cm

Samling snusflaskor snuffbottles

SAMLING SNUSFLASKOR, ca 60 st., sten, porslin, Kina, 18/1900-tal, varierande dekor, höjd ca 4-8 cm

An oval Bronze Censer

An oval Bronze Censer

AN OVAL BRONZE CENSER, the handles in qilin motif, 20th century, height c. 11, length 28 cm Asien Art - A Selection

Golvurna Kina 1800-tal

Golvurna Kina 1800-tal

GOLVURNA, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått, porslin, höjd ca 61 cm

Meiping Kina Quianlongs märke

Meiping Kina Quianlongs märke

VAS, sk. Meiping, porslin, Kina, reliefdekor av drakar, glasyr i celadon, botten med Qianlongs sigillmärke, höjd 33,5 cm PROVENIENS: Inköpt på Bonhamns Auktionshus, London

Bordslampor

Bordslampor

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, 18/1900-tal, på träställ, vasens höjd med sockel 17 cm

Buddha ridandes på elefant trä Japan

BUDDHA med ELEFANT, bemålat och förgyllt trä, Japan, 1800-tal eller äldre, Taishakuten (Fugen) med mandorla och lotustron ridandes på elefant, höjd 100 cm

Ytterfoder Kina

Ytterfoder Kina

YTTERFODER, 2 st, snarlika, porslin, Kina, 1900-tal, dekor i underglasyrblått, höjd 23 cm vardera

Skålfat 1700-tal Clair de Lune

SKÅLFAT, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), "Clair de Lune", botten med märke, diameter ca 15 cm PROVENIENS: Russell Bodés samling, Gustaf Otto Wallenberg