Arkiv

Orientaliskt - Page 9

Vaser 1 par 1800-tal

Vaser 1 par 1800-tal

VASER, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått av scener med de taoistiska odödliga, höjd ca 44,5 cm PROVENIENS: Tore Wretman

Snusflaskor

Snusflaskor

Golvurna Kina

Golvurna Kina

GOLVURNA, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger av krigare, hänklar i form av dubbla fouhundar, veckad reliefdekor på livet, höjd ca 60 cm

A Blue and White Tureen Oriental Selected

A BLUE AND WHITE TUREEN WITH STAND, of round shape, decorated with peonies, Qianlong period (1736-1795), diameter ca 17-26 cm, height c. 18 cm

A Blue and White Censer Oriental Selected

Vaser Kina

Vaser Kina

VASER, 1 par, porslin, Kina, Republik (1912-1949), balusterformade, med hänklar, dekor av fohundar i järnoxid, kalligrafi, botten med sigillmärke, höjd ca 23 cm

Buddha

Buddha

BUDDHA, Asien, 1800-tal, med tecken längst ner på tronen, förgylld brons, höjd ca 24 cm Ingår i tema Samlarhem

Plakett

Plakett

PLAKETT, porslin, Kina, 1900-tal, rammått ca 24x24 cm

Vas Kina Sang de Boeuf

Vas Kina Sang de Boeuf

VAS, stengods, Kina, 1900-tal, oxblodglasyr, höjd ca 40 cm, träsockel medföljer

Golvurna Kina 1800-tal

Golvurna Kina 1800-tal

GOLVURNA, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått, porslin, höjd ca 61 cm

skålar och fat Kina famille rose

FAT, 5 st., SKÅLAR, 8+2+1 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i famille rose, diameter ca 10,5 resp 9,5-10,5 cm Proveniens: Inköpta i Kina på 1960-talet.

Trumpetvas Kina samtida

Trumpetvas Kina samtida

TRUMPETVAS, porslin, Kina, samtida, dekor av qilin samt bananplanta i underglasyrblått, höjd ca 42 cm