Arkiv

Silver - Page 4

Dryckeskanna i silver 2170 g

Dryckeskanna i silver 2170 g

STOP / KULSTOP, praktpjäs, silver, Lars Fredin, Söderhamn, 1831, invändigt förgylld, höjd ca 30 cm, vikt ca 2170 g Ingår i temaauktionen Selected silver

Urna silver

Urna silver

URNA med lock, silver, London, lockknopp i form av häst, hänklar, dekor i form av bl a ekollon och vinrankor, höjd 40 cm, vikt ca 2442 g

Ingemar Eklund kuverttallrikar i silver

KUVERTALLRIKAR, 12 st, sterlingsilver, Silversmide Ingemar Eklund, Stockholm 1996, profilerade brätten, bandstavsdekor, diameter 28 cm, vikt ca 10,415 g

Servisdelar silver CG Hallberg

Kaffe och teservis silver Kina

Bonbonjär i silver

Bonbonjär i silver

BONBONJÄR, silver, 1900-tal, lockknopp i form av påfågel, ciselerad dekor, vikt ca 350 g

Dryckeskanna, silver, Lars Boye 1777

1197 - Bestickuppsättning silver Rosenholm

Te- och kaffeservis silver

Te- och kaffeservis silver

TE-OCH KAFFESERVIS MED BRICKA, 5 dlr, silver, persiska stämplar, brickans längd 53 cm, total vikt ca 4,250 g

Jensen skål i silver

Jensen skål i silver

POKAL med lock silver, Jensen dessin nr 240, 1925-34, höjd 16,5 cm, vikt ca 560 g

Kuverttallrikar sterlingsilver

KUVERTTALLRIKAR, 18 st, sterlingsilver, GAB, Stockholm 1939, diameter 27,5 cm, total vikt ca 9020 g

1193 - Kuverttallriakr 18 st silver 1948

GAB, kuverttallrikar, 18 st., silver, Stockholm 1948, mynningskanten med dekor av vågband i relief, på brättet graverat spegelmonogram B, diameter 27,5 cm, vikt ca 9 kg