Arkiv

Stockholmiana

Orientmatta

Orientmatta

ORIENTMATTA, Meshkin, semiantik, ca 511x99 cm

Bernhard Oscarsson oljemålning

OSCARSSON, Bernhard (1894-1977): Stockholms inlopp, signerad och daterad Oscarsson -28, olja på pannå, 37x45 cm

Bertram Schmitterlöw etsningar Stockholm

SCHMITERLÖW, Bertram (1920-2002): (3) Stockholmsmotiv, signerade Schmiterlöw och daterade -44 samt -47, numrerade, 200 ex, etsningar, 23x25, 23x32 samt 23x34 cm

Stationskylt Solsidan

Stationskylt Solsidan

STATIONSKYLT, text "SOLSIDAN", bemålad plåt på ramverk av trä, ca 50x164 cm, Proveniens: Solsidans Station, Saltsjöbanan

Stockholm från Mälaren

Stockholm från Mälaren

STOCKHOLM, Stockholm från Mälaren, kolorerad litografi, P. B . Eklunds förlag/ Central-Tryckeriet, ca 1870-tal, 44,5x73 cm

Program från Stadion 1912 och karta från 1897

Rosendals slott

Rosendals slott

LITOGRAFI, Stockholm, Rosendals slott, Efter A. Mayer, 24x31 cm

Ramar

Ramar

RAMAR, 2 st, förgyllda, innehållande reproduktioner efter Johan Fredrik Martin (1755-1816) motiv från Saltsjön Stockholm resp Carlbergs slott, yttermått ca 52x67 cm

Matsedelsram från hotell Gillet

Karta öfer trakten omkring Stockholm i IX blad

KARTA, "Karta öfer trakten omkring Stockholm i IX blad", uppfodrade, utviksmått 61x55 cm vardera

Stolar Jonas Lindvall

Stolar Jonas Lindvall

STOLAR, 1 par, Jonas Lindvall, ask, sitsar i grön tygklädsel

Stockholmsböcker

Stockholmsböcker

BÖCKER, Stockholm, nya och gamla Lundin, 2 band, Stockholm, Dahlgren 1897 3 band