2024-11-08

Alla sidor av Josef Frank och spännande skatter från Finland i höstens Moderna & Nutida

Den 19–20 november är det dags för höstens Moderna & Nutida slagauktion på Nybrogatan 32 i Stockholm, där Stockholms Auktionsverks konsthantverksavdelning har samlat ihop några av 1900-talets mest tongivande formgivare. Liksom världens äldsta auktionshus har även inredningsföretaget Firma Svenskt Tenn firat ett anmärkningsvärt jubileum under året som gått och är även rikt representerat i den kommande auktionen.

– Vi är väldigt stolta över att kunna presentera en oerhört välfylld avdelning med föremål från Firma Svenskt Tenn just i år. Jag firar själv 40 år i branschen och som anställd på Stockholms Auktionsverk nu i november, så den här auktionen känns högtidlig på flera sätt. Vårt huvudnummer ”Floraskåpet” är en personlig favorit som ligger mig väldigt varmt om hjärtat, men jag tycker även att man ska hålla ett öga på Josef Franks sideboard som är fanerat med mahogny och formgivet runt 1950 – en riktig designpärla, berättar Ulrika Ruding som är chef för konsthantverksavdelningen på Stockholms Auktionsverk.

Josef Frank formgav ”Floraskåpet”, eller skåp 852 som modellen egentligen heter, år 1937 och inspirationen kom ursprungligen från Estrid Ericsons besök i Carl von Linnés sommarbostad i Hammarby utanför Uppsala. Där hade hon funnit botanikerns sovrum tapetserat med floraplanscher och dekorerade sedan sin egen sovalkov på samma sätt, ett grepp som med tiden alltså även kom att översättas till såväl Estrid Ericsons interiörer som till Josef Franks möbelformgivning. Skåpet som ingår i höstens Moderna & Nutida är klätt i Lindmans flora och tillverkat på 1960-talet. Även om just ”Floraskåpet” är ett av Firma Svenskt Tenns mest ikoniska föremål så hade Josef Frank fler strängar på sin lyra och de flesta av dem finns representerade i den kommande auktionen – med allt från belysning och mattor till Josef Franks egna akvareller.

Till Moderna & Nutida har man även kurerat en samling föremål från grannlandet Finland, som tillsammans representerar storheten som väntar i enkelhetens triumf. Där finner man bland annat skulpturen av en sittande leopard i stengods av Michael Schilkin, vävnaden ”Fiskaren” av Dora Jung, ett väl tilltaget skålfat med blomstrande dekor av Birger Kaipiainen, ytterligare ett stort fat av Toini Muona och en vackert detaljerad väggreliefav Rut Bryk.

Andra höjdpunkter i auktionen som Ulrika Ruding rekommenderar att ta en närmare titt på är den breda representationen av Axel Einar Hjorths furumöbler för NK, fruktsalladen i starkeldsfajans signerad Hans Hedberg och en minst sagt namnkunnig belysningsavdelning med upphovsmakare som Harald Notini, Paavo Tynell, Erik Tidstrand, Bertil Brisborg, Hans Bergström och Hans-Agne Jakobsson.

Slagauktionen Moderna & Nutida finns nu publicerad online. Visningen öppnar den 13 november och klubban faller den 19–20 november på Nybrogatan 32 i Stockholm.

Tillbaka till nyheter