Ett par kungliga urnor i Blybergsporfyr

2021-10-05

Älvdalens guld – vi söker porfyr!

Förekomsten av porfyr i Älvdalen uppmärksammades under 1700-talets första hälft, men det skulle dröja ännu ett drygt halvsekel innan produktionen vid Elfdals Porphyrverk skulle sättas igång. 1787 presenterades den första vasen som tillverkats av Svart Rånnäsporfyr, för Gustav III, för att väcka kungens intresse för verkstadsprojektet. Vasen framställdes i Eskilstuna under ledning av Eric Nordvall, han skulle sedermera konstruera och bygga upp porfyrverket i Älvdalen.

Genom Karl XIV Johans inköp av det sedermera konkursmässiga Elfdahls Porphyrverk, inleddes guldåldern i den verksamhet som startade under Gustav III. Ägare till porfyrverket var formellt sonen, kronprins Oskar, och detta kungliga ägande varade under drygt 40 år. Den dyrbara porfyren bröts och bearbetades i Dalarna och kunde sedan skickas till Paris i utbyte mot högklassiga franska bronser från tillverkare som exempelvis Pierre-Phillipe Thomires verkstad.

Nu söker vi föremål av porfyr och brännförgylld brons från Stockholm, S:t Petersburg och Paris till höstens Klassiska auktion den 7-8 december på Nybrogatan 32.

Kontakta vår specialist för värdering och inlämning

Urnor, Elfdahls Porphyrverk, Röd Roth

Tillbaka till nyheter