2024-10-29

Ännu en “White glove sale” för specialauktionen Lars Lerin – en privat samling

Under tisdagseftermiddagen var det dags för andra delen av Lars Lerin – en privat samling att gå under klubban på Nybrogatan 32 i Stockholm. I specialauktionen såldes ett 60-tal verk som, liksom verken i auktionens första del, har ingått i den Karlstadbaserade näringslivsprofilen Kenneth Wahlströms omfattande konstsamling. Den första delen av samlingen auktionerades ut i våras och, liksom då, kunde man i dag konstatera en ny prestigefull ”white glove sale” – där samtliga av auktionens verk fick nya ägare. Samt att intresset för Lars Lerins konst är fortsatt högt.

– Det är fantastiskt att få möta en ny publik, där många kanske hittar till auktionssalen för allra första gången och det har vi verkligen haft glädjen att uppleva med de här auktionerna. Vi fick återigen se otroligt fina prisnoteringar och gott om budgivning på plats i salen, det var extra kul att se hur publiken även har fått upp ögonen för Lerins äldre oljemålningar – där buden verkligen tog fart, säger Victoria Svederberg, chef för konstavdelningen.

De storskaliga akvarellerna Nattljus och “Stenåsen” nådde dagens högsta slutbud och såldes efter två intensiva budgivningar till slut för 425 000 kronor vardera. Även två betydande verk Utan titel nådde båda slutpriset 387 500 kronor. De äldre oljemålningarna av den unge Lars Lerins skildringar av sin värmländska hembygd har som sagt mött särskilt stort intresse, både under den föregående visningen och under slagauktionens gång – när det var dags för budgivning var det “Erika i Länsmanshöjden II” och “Astrid hämtar ved”, Sunnemo och “Vinterdag” som var mest eftertraktade.

– Vi har haft en väldigt välbesökt visning här på Nybrogatan och även lagt märke till hur Lars Lerins konst har lockat hit en ny publik. Något som har resulterat i många spännande möten och samtal, där det också blir tydligt att många känner sig väldigt nära Lars Lerin som person. Det känns fint att ha kunnat ge publiken en unik möjlighet att möta hela Lerins produktion – och alla dess olika uttryck – genom den här omfattande samlingen, säger specialisten Johanna Malm, som har ansvarat för auktionen.

Näst på tur i auktionskalendern står Moderna & Nutida, som äger rum den 19–20 november. Katalogen publiceras online den 1 november och visningen pågår den 13–18 november på Nybrogatan 32.

*Samtliga priser anges inklusive provision.

Tillbaka till nyheter