2021-11-04

Arne Söderströms samling – säljs på Moderna den 16-17 november

Kulturprofilen Arne Söderström

En samling måleri och skulptur

Säljes till förmån för ‘Arne Söderströms hembygdsstipendium’

Den legendariske kulturprofilen Arne Söderström (1948-2020) var en av de mest framträdande medarbetarna på Örnsköldsviks museum och konsthall. Under många år var han intendent på museet och innan dess var han fornhemmets ansikte utåt. Han var en gladlynt, väldigt kunnig och genuint kulturell person med både bredd och djup. Arne Söderström var under flera år historieexpert och bisittare till programledaren Gunnar Arvidsson i populära tv-programmet Café Sundsvall, vilket gjorde att Arne Söderström blev ett känt ansikte över hela landet. Tack vare honom hade programmet en miljonpublik varje vecka.

Stockholms Auktionsverk är glada att få presentera på höstens Moderna auktion ett urval måleri och skulptur ur Arne Söderströms samling av 1900-tals konst. Denna samling utgör ett livs passionerat samlande. Många konstnärer blev nära vänner till Arne Söderström och flera av verken förvärvades direkt från konstnärerna.

Säljs på Moderna & Nutida den 16-17 november

477. 1885176. SIXTEN LUNDBOHM. Hustak, gouache och akvarell.
Utrop 6 000 – 8 000 SEK

479. Evert Lundquist. Oxkroppen, olja på duk.
Utrop 125 000 – 150 000 SEK.

Se samlingen här

För mer information vänligen kontakta vår specialist

Pierre Olbers St Bellies

Specialist - Klassisk och modern konst, skulptur

+46 (0)8-453 67 61
pierre.olbers@auktionsverket.se

Tillbaka till nyheter