Auktion till förmån för Stiftelsen för Malmö Konstmuseum

I ett samarbete mellan Stockholms Auktionsverk och Stiftelsen för Malmö Konstmuseum anordnas en auktion med konst, möbler och design i syfte att samla in pengar till arbetet för ett nytt konstmuseum i Malmö.

Just nu pågår inlämning till auktionen. Önskar du eller ditt företag att donera möbler, design eller konst? Tveka inte att ta kontakt med astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.se så får du information och hjälp med värdering.

I dagsläget är ett 40-tal föremål insamlade, däribland konstverk av Alexander Klingspor, CO Hultén och Olle Baertling samt design formgiven av bl a Bruno Mathsson och Ulla & Gustav Kraitz.

Vi hoppas att så många som möjligt vill ta möjligheten att både donera och förvärva verk i det goda syftet att ge vår Konstskatt ett nytt hem.

Online-auktionen löper från 8 –15 juni.

Bild: Olle Baertling, Komposition, färgserigrafi, signerad (detalj).
Värdering: 25 000 SEK. Kommer att säljas under auktionen.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning

Astrid-Louise Lidforsen

Platschef

+46 (0)704 38 46 15astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.se

Malmö