Auktionen är avslutad
Fine Art Auktion
Modern Art & Design Helsinki
3 november
Äntligen är den här – katalogen för höstens auktion Modern Art & Design!
Traditionsenligt är konsthantverksavdelningen välfylld av högkvalitativa föremål, ett utbud som kompletteras av finsk och internationell konst på väggarna. Här trängs arbeten av Tapio Wirkkala, Gunnel Nyman, Kirsti Ilvessalo, Rut Bryk, Kaj Franck och många fler. Alvar Aaltos terasslampa från tidigt 1960-tal är något utöver det vanliga. Likaså Birger Kaipiainens egensinnigt dekorerade keramik. Och vad ska man säga om Margaret Nordmans skåp från 1930-talets mitt med skuren dekor av Hannes Autere. Till de absoluta höjdpunkterna hör en synnerligen spektakulär fåtölj av Alvar Aalto, utförd som en prototyp för O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. Detsamma gäller en mycket ovanlig bordslampa av Paavo Tynell. Lägg därtill ett antal utsökta arbeten av Björn Weckström så har ni några smakprov på vad som bjuds.
Bland konsten ses måleri av Markku Laakso, ett samtida verk i det större formatet av Elina Ruohonen, en färgstark sak av Rafael Wardi och en hel del annat. Särskilt kan nämnas ett alldeles utsökt stilleben i mjuka pastellfärger av Tove Jansson. Men detta är blott en liten del av de knappt 400 utrop som nu går under klubban.
När är det visning och auktion?
Katalogen publiceras
25 oktober
Visning
29 oktober – 2 november, Södra kajen 14
Visningens öppettider
Vardagar kl. 10-18. Lördag-söndag kl. 11-15
Auktion online
3 november
Så här går det till
Lägga bud online
Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Notera att budgivningen fortsätter i sal i realtid efter att förhandsbudgivningen har avslutats. Se avsnittet ”Budgivning i salen” för att se hur du bjuder under en pågående auktion.
Budgivning i salen
Du kan delta i våra slagauktionen på följande sätt:
– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se
Sverige: 08-453 67 50
Finland: 09-354 26 700
Betalning
Slagauktion Sverige:
När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision.
Onlineauktion Sverige:
Vid köp tillkommer för varje auktionspost en inropsavgift samt en slagavgift.
Finska Fine Art onlineauktioner:
När du har vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision.
För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.
Finland: