Auktionen är avslutad

Fine Art Auktion

Moderna & Nutida
10 - 11 maj 2022

Katalog

Tisdag 10 maj kl 13: nr 1–392
Konsthantverk, möbler, design

Onsdag 11 maj kl 13: nr 393–610
Svensk och Internationell konst samt grafik

Bläddra i inspirationskatalogen här >

Med över 600 föremål uppvisar Stockholms Auktionsverk den starkaste Moderna auktionen på flera år. Auktionen innehåller flera nyckelverk av landets största modernister, såsom Isaac Grünewalds akvarell Apachedansen och GAN’s futuristiska och expressionistiska mästerverk Den vita och den blå matrosen. Andra konstnärer värda att nämnas är Barbro Östlihn, Peter Dahl och Ola Billgren. Den internationella avdelningen stoltserar med originalmålningen När Abdullah fick i land sitt nät – ur Tusen och en Natt av Marc Chagall och den spektakulära uppbrutna Thale’s Cello av Fernandez Arman. Den omfattande grafiska avdelningen innehåller bland annat Keith Harings Untitled 1-5 (Fertility Suite), en större samling verk av Christo och Jeanne-Claude samt betydande verk av Robert Rauschenberg, Joan Miró och Pablo Picasso.

Konsthantverksavdelningen är stor med många spännande föremål. Nämnas kan en stor avdelning med attraktiva furumöbler formgivna av Axel Einar Hjorth och tillverkade vid Nordiska Kompaniet under 1930-talet. Från Firma Svenskt Tenn kommer flera spännande soffbord och även danska möbelklassiker som Hans J Wegners ”Sabelbensskåpet” och Ib Kofoed Larsen sideboard i jakaranda. Mattorna är representerade av både Barbro Nilsson och Märta Måås Fjetterström. Fina tidiga graalpjäser från Orrefors men även härlig keramik från Gustavsberg som stora Farsta pjäser och färgglada Fribergvaser. Ovanliga är vaserna och skålen av Shoij Hamada och Bernard Leach.

Auktionens silveravdelning kan stoltsera med flertalet intressanta föremål av eftersökta moderna formgivare och silversmeder som Wiwen Nilsson, Erik Fleming, Johan Rohde, Harald Nielsen, Georg Jensen, WA Bolin, Tapio Wirkkala och Sawaya & Moroni. Det är inte ofta man ser smycken av Rosa Taikon, auktionen innehåller flertalet av hennes ikoniska arbeten. Men även formgivare som Gunnar Cyrén och Björn Weckström.

Särskilt roligt är det att vi fått in en ett ovanligt föremål av designduon Sawaya & Moroni, en kandelaber i silver, ”ABRA CADABRA CANDELABRA”, designad av William Sawaya 1995. Arkitekten och designern William Sawaya har tillsammans med entreprenören och filologen Paolo Moroni utgjort en ikonisk designduo sedan 1984. Deras varumärke är framför allt känt för sitt utforskande och intresse för konceptuella och utmanande samarbeten med arkitekter och designers. Varje föremål från deras studio ses som unika konsthantverk; ”The pieces presented here are all unique, each one always has a story to tell: the story that has brought them individually to their visible result, just like the portrait that each one of us has of ourselves, which tells how we have developed as individual human beings”.

Till katalogen

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

4 - 9 maj på Nybrogatan, 32 Stockholm

Öppettider

Vardagar kl 10-18. Lördag - söndag kl 11-17

Auktion

Auktion Live 10 - 11 maj, start kl 13 på Nybrogatan, 32 Stockholm

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Observera att du behöver skapa ett konto på auctionet.com för att kunna lägga bud på auktionen. Detta behöver du göra även om du redan är kund på Stockholms Auktionsverk.

Budgivning i salen

Du kan delta i slagauktionen på följande sätt:

– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se

Kom ihåg att du alltid kan kontakta vår kundtjänst på 08-453 67 50 om du behöver hjälp att lägga ett bud.

Betalning

När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5 % på det klubbade beloppet).

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Detta gäller för Fine Art-auktionen online i Helsingfors

För att kunna bjuda på auktionen behöver du registrera dig på auctionet.com

Kom ihåg att du alltid kan kontakta vår kundtjänst på 09-35426700 om du
behöver hjälp med att lägga ett bud.

Efter Fine Art-auktionen online i Helsingfors

När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5 % på det klubbade beloppet). För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com. Efter erlagd betalning och under en angiven tidsperiod kan du hämta ut ditt föremål på
Södra kajen 14, Helsingfors. Därefter tar vi ut en förseningsavgift.

För inlämning och rådgivning kontakta våra specialister

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Chefsintendent konsthantverk

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se

Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Chef konstavdelningen

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.se

Joakim Geiger

Specialist - Fotografi, modern, nutida och klassisk konst - Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Specialist - Fine Art

+46 704 67 09 90joakim.geiger@auktionsverket.se

Johanna Lindholm Malm

Specialist, svensk och internationell samtidskonst

Specialist samtidskonst

+46(0)733-40 67 65johanna.malm@auktionsverket.se

Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver

Specialist - Silver

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se

Sandra Johansson

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar - Specialist Smycken - Gemmolog FGA

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se

Värdera ditt objekt online