Auktionen är avslutad

Fine art auktion

Moderna & Nutida
16-17 november

Till katalogen >

Hjärtligt välkomna till höstens Moderna & Nutida auktion på Nybrogatan 32. Auktionen innehåller ett brett urval av moderna designklassiker från 1900- och 2000-talet, där bl.a. Edvin Öhrströms ikoniska arielvas Flickan och Dockan från 1939 och Eva Hilds organiska skulptur från 2006 utmärker sig.

Vi välkomnar dig också att botanisera bland vackra möbler och belysningsföremål, samt en ovanligt fin samling mattor från Märta Måås-Fjetterström. Konstavdelningen inrymmer en stor avdelning med internationell grafik av hög kvalitet från konstnärer såsom Pablo Picasso, Tom Wesselman, Christo och Roy Lichtenstein. Den svenska avdelningen inrymmer framstående verk av de svenska modernisterna och koloristerna, samt en samling modern konst med proveniens kulturprofilen Arne Söderström.

Missa heller inte den unika cigarrhumidoren från Partágas i Cuba, signerad av ingen mindre än Fidel Castro.

Till katalogen >

Observera att du behöver skapa ett konto på Auctionet för att kunna lägga bud på auktionen. Detta behöver du göra även om du redan är kund på Stockholms Auktionsverk. Skapa ett konto och bli medlem gratis här »

Bläddra i urvalskatalogen här >

Om du inte har möjlighet att besöka oss kan du gå på en virtuell visning i våra lokaler. Runt om i visningen hittar du markeringar som visar vägen till några av auktionens hjödpunkter.

Entré >

Övervåning >

Bottenvåningen >

Auktion tisdagen den 16 november med start kl 13.00
Möbler, belysning, speglar och diverse 1 -175
Mattor 176-231
Silver 232-276
Smycken 277-285
Glas 286-346
Keramik 347-393

Auktion onsdag den 17 november med start kl 13:00
Svensk & Internationell konst, grafik, skulptur samt foto 400-610

För telefonbud, vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

10-15 november Nybrogatan, 32 Stockholm

Öppettider

Vardagar kl 11-18. Lördag - söndag kl 11-17

Auktion

Slagauktion 16-17 november, start kl 13 på Nybrogatan 32, Stockholm

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Observera att du behöver skapa ett konto på Auctionet för att kunna lägga bud på auktionen. Detta behöver du göra även om du redan är kund på Stockholms Auktionsverk.

Budgivning i salen

Du kan delta i slagauktionen på följande sätt: – Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm – Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se – Live budgivning online. Vid auktionsstart kan du som inloggad kund följa auktionen och lägga bud i realtid online. Kom ihåg att du alltid kan kontakta vår kundtjänst på 08-453 67 50 om du behöver hjälp att lägga ett bud.

Betalning

När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5 % på det klubbade beloppet).

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Detta gäller för Fine Art-auktionen online i Helsingfors

För att kunna bjuda på auktionen behöver du registrera dej på auctionet.com Kom ihåg att du alltid kan kontakta vår kundtjänst på 09-35426700 om du behöver hjälp med att lägga ett bud.

Efter Fine Art-auktionen online i Helsingfors

När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5 % på det klubbade beloppet). För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com. Efter erlagd betalning och under en angiven tidsperiod kan du hämta ut ditt föremål på Södra kajen 14, Helsingfors. Därefter tar vi ut en förseningsavgift.

För mer information vänligen kontakta våra specialister

Victoria Svederberg

Chefsintendent konstavdelningen

+46 (0)8 453 67 56
victoria.svederberg@auktionsverket.se

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverk

Chefsintendent konsthantverk

+46 (0)8-453 67 57
ulrika.ruding@auktionsverket.se

Joakim Geiger

Specialist - Fotografi, klassisk, modern och nutida konst

Specialist - Fine Art

+46 704 67 09 90
joakim.geiger@auktionsverket.se

Andreas Knutsson

Specialist - Modern design och konsthantverk

Specialist - Fine Art

+46 (0)8 453 67 59
andreas.knutsson@auktionsverket.se

Tomas Persson

Specialist - Silver

Specialist - Fine Art

+46 (0)8-453 67 60
tomas.persson@auktionsverket.se

Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver

Specialist - Silver

anna.wehtje@auktionsverket.se

Värdera ditt objekt online