Inlämning pågår till vårens stora klock- och smyckesauktion

Sälj tillsammans med oss – inlämning pågår till temaauktionen Be my Valentine. Vi söker klockor, smycken och andra föremål som kan bli till en vacker gåva. Våra kunder efterfrågar halsband, armband, örhängen och armbandsur av populära formgivare och märken.

Smycken
Vi märker stor efterfrågan på smycken av guld, silver och diamanter, inte minst från välkända juvelerare såsom Wiwen Nilsson, Ole Lynggaard, Georg Jensen, Torun Bülow-Hübe, Cartier, Van Cleef & Arpels och W. A. Bolin.

Klockor
Våra kunder efterfrågar särskilt armbandsur, fickur & bordsur från välkända urtillverkare såsom Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Breitling, Universal Geneve, Jaeger-LeCoultre, Heuer, Omega, IWC, mfl.

Sista inlämning: 13 januari. Onlineauktion: 27 januari–6 februari.
Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus. Vi ser fram emot att träffa dig!

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning.

Maria Björkman

Värderare – Specialist smycken

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.com

Magasin 5, Stockholm


Sara Berglund

Värderare – Specialist smycken – Gemmolog BA GIA GG AJP Väderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)733-40 67 11sara.berglund@auktionsverket.com

Göteborg


Albin Petersén

Värderare – Specialist Klockor

073–677 70 94albin.petersen@auktionsverket.com

Nybrogatan, Stockholm


Per Ekelund

Värderare – Klockor

+46 (0)73-597 22 92info@auktionsverket.com

Helsingborg, Malmö


Nina Oker-Blom

Specialist – gemmolog

+358-407347838nina.oker-blom@auktionsverket.com

Helsingfors


Emily Stammers

Värderare

+46 (0) 8 686 9893emily.stammers@auktionsverket.com

Globen, Stockholm


Anna W. Behrendtzen

Värderare, Gemmolog GIA

+46 (0)40-694 98 21anna.behrendtzen@auktionsverket.com

Helsingborg, Malmö


Saad Farooq

Gemmolog, F.G.G. och F.E.E.G – Smycken och klockor

+49 (0)40 1888 290saad@auktionsverk.com

Hamburg, Tyskland


Tatjana Neufeld

Värderare – Smycken

+49 (0) 151 2317 4489tatjana@auktionsverk.com

Köln, Tyskland


Marco Dierich

Värderare – Guld, diamanter, klockor och smycken

+49 (0)211 3023 470marco.dierich@stockholmsauktionsverk.de

Neuss/Düsseldorf, Tyskland



Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer inom kort.