2022-06-10

Dag 2: Framgångar under andra dagen av Klassiska & Asiatiska

Dag 2 av vårens Klassiska & Asiatiska auktion rymde flera höjdpunkter och totalt landade auktionen på ett lysande resultat som överträffade marknadens förväntningar.

Bland toppnoteringarna fanns en sengustaviansk byrå av Gottlieb Iwersson som slutade på 136.100 SEK (utrop: 60.000 – 80.000 SEK), ett halsband med en gammalslipad diamant med slutpris 637.100 SEK (utrop: 400.000 – 450.000 SEK) samt ett par empire-karotter i silver av Adolf Zethelius som gick iväg för 110.300 SEK (utrop 50.000 – 60.000 SEK). Klassiskt hantverk går fortfarande starkt och vi märker en hög efterfrågan på baljfåtöljer, högklassiga brännförgyllda föremål, intarsiamöbler, förgyllda konsolbord, ljuskronor, föremål i porfyr, speglar och spegellampetter.

Läs mer om resultaten från dag 1

Just nu pågår inlämning till höstens auktioner så tveka inte att kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning.

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.se

Nybrogatan


Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.se

Nybrogatan


Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.se

Stockholm


Ulrica Tillander

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.se

Nybrogatan


Sandra Johansson

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se

Nybrogatan


Albin Petersén

Värderare - Specialist Klockor

+46 (0)8-453 67 13albin.petersen@auktionsverket.se

Magasin 5, Stockholm, Sverige


Elisabet Fellbom

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Stockholm



Tillbaka till nyheter