2016-10-31

En av de största svenska konstnärerna genom tiderna

Gösta Adrian-Nilsson, även känd som GAN, är en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. På Stockholms Auktionsverk går hans stora målning Kryssare med matroser under klubban.

En målning som Pierre Olbers, chefsintendent, beskriver som magnifik.

– Hans målningar från 1910-talets andra hälft med de olika riktningarna inom expressionism, futurism och kubism är de mest betydelsefulla, säger han.

Kryssare med matroser framställer tre matroser ombord på en båt, som möjligen kan vara en reminiscens av pansarkryssaren Fylgia. Det tre sjömännen med sina vita mössor är anonyma matroser med ansiktsprofiler av den stiliserat hårdföra maskulina typ som GAN älskade.

Bakom den piprökande sjömannen till vänster sticker en rosafärgad mast med svenska flaggan vertikalt upp i målningen, och bredvid den har GAN målat en diagonal trekantig form med en repstege och en lite otydligare flagga i rosa och vitt. Det är en målning som visar GAN:s betydelse för svensk konsthistoria.

– GAN:s betydelse i den svenska konsthistorien är stor. Han är den store “outsidern” i svensk modernism, men influerade många unga svenska konstnärer, bland andra konstnärerna i Halmstadgruppen, säger Pierre Olbers, chefsintendent på Stockholm Auktionsverks konstavdelning.

Halmstadgruppen var en konstnärsgrupp bestående av flera framstående konstnärer, bland annat Sven Jonson och Axel Olson. De hade gemensamt att de flesta av dem hade sina rötter i Halmstad.

Växte upp i Lund

Målningen säljs på Moderna auktionen som hålls 15-17 november. Litet förenklat så säljs konst, design och konsthantverk från 1900-talet på Moderna. Gösta Adrian-Nilsson föddes i Lund 1884 och växte fram som en av de största svenska konstnärerna under 1900-talets första hälft. Inom den modernistiska konsten var han en pionjär.

– Hans målningar från 1910-talets andra hälft med de olika riktningarna inom expressionism, futurism och kubism är väl de mest betydelsefulla. De är rätt unika i svensk konsthistoria och visar på hans betydelse inom den europeiska konsthistorien. Influenserna fick han framför allt från den kontinentala modernismen i Berlin men även i Paris, säger Olbers.

Hur är efterfrågan på hans konst i dag?

– Bra verk av GAN går för mycket höga belopp. Främst är det målningarna utförda på 1910–1920-talen och de som framställer sjömän och matroser i stadsmiljö.

Kryssare med matroser är inte den enda GAN-målningen som säljs på Moderna. Även Den döende matadoren och Tjurfäktning säljs, två mycket dramatiska målningar. GAN fick inspiration till målningarna efter att i början av 1920-talet besökt Bayonne i sydvästra Frankrike där han såg tjurfäktning. Några år senare började han måla allt fler målningen med tjurfäktningsmotiv. Förutom matadorer var det också idrottsmän som boxare, ryttare och friidrottare som han avbildade.

Ofta valde han dem han vill skildra med hänsyn till deras dräkter och då blir det bland annat utövare av en så liten sport i vårt land som rugby samt ishockey, som vid denna tid inte hade funnit vägen till Sverige.

För mer information

Tillbaka till nyheter