2022-03-30

Familjen Wennberg – Samlingen som rymmer ett helt liv

Stockholms Auktionsverk har fått äran att sälja en samling föremål som har tillhört familjen Wennberg.

Under Lilla Kvalitén som klubbas den 7 april säljs 49 föremål ur Wennbergs samling. De flesta föremål har införskaffats av Tore Wennberg (1905-1981), välkänd disponent på Nordiska Kompaniets konstavdelning från och med 1938 t.o.m pensioneringen 1972.

Auktionens föremål har till större delen tillhört Tore Wennberg och har senare, framför allt under 1980-talet, kompletterats med andra föremål av Tores son och svärdotter. Här kan vi njuta av både svensk och japansk keramik och svenskt glas, där kanske framför allt det subtila japanska stengodset och Edward Halds ovanliga skål i Aquagraal-teknik sticker ut.

Tore Wennberg arbetade målmedvetet fram Nordiska Kompaniet till Sveriges mest uppmärksammade utställningslokaler för konsthantverk. Han var känd för sin stringenta kvalitetslinje och det var ofta Wennbergs omdöme som var det viktigaste kriteriet för att bli presenterad och utställd på konsthantverksavdelningen.

För Kung Gustav VI Adolf var den årliga visningen av konsthantverksavdelningen på Nordiska Kompaniets konsthantverksavdelning något att se fram emot. Kanske njöt han i extra stora drag av sin kunnige guide Tore Wennberg, som alltid var den som höll förhandsvisningen för kungen? Idag kan vi krasst konstatera att människor av Wennbergs kaliber är svåra att uppbringa.

Notera att föremålen visas och hämtas på Magasin 5 i Frihamnen i Stockholm.

Översta bilden, från vänster:
848. Isak Isaksson. Skål, egen verkstad 1996, unik. Signerad ISAK Unik- 96.
797. Göran Wärff. 2 skulpturer, 1 vas, Kosta 1970-80-tal. Två unika.
738. Tyra Lundgren. Skålfat, egen ateljé, stengods. Signerad med Minervahuvudet.

För mer information - vänligen kontakta:

Margareta Lundström

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.se

Tillbaka till nyheter