Fine Art and Antiques
Onlineauktion: 7 oktober 2024 – Stockholms Auktionsverk Hamburg
Stockholms Auktionsverk Hamburg inleder hösten med en kuraterad auktion av konst, antikviteter och asiatika. Bland höjdpunkterna finns en mångfald av silverföremål, glas, porslin, möbler av gustaviansk tid, asiatika, miniatyrer och målningar från 1600-talet till 2000-talet. Bland objekten som kommer att auktioneras ut finns bland annat Emil Noldes verk “Seglare och tre små ångbåtar”, en etsning från 1910, Horst Antes stålskulptur “Huvud” samt ett vinterlandskap av Ernst Eitner. Storskaliga målningar från 1800-talet, såsom en landskapsscen med hästar av Robert Kummer, ett marinmotiv av den österrikiske konstnären Albert Rieger, samt en italiensk gatuscen av Willem Karel Travers, kompletterar utbudet. Imponerande är en stor golvvas på 103 cm designad av Paul Börner för Meissen-manufakturen från 1930-talet, samt en burmesisk buddhistisk Thabeik-skål från 1800-talet. Förhandsvisningen har nu öppnat på Gasstraße 4b i Hamburg. Onlineauktionen startar den 27 september och avslutas den 7 oktober 2024.
Välkomna!
Kontakta oss:
Läs våra senaste nyheter
2024-09-24
Nu öppnar visningen för The Avicii Collection – A charity auction
I dag, den 24 september, öppnar visningen för The Avicii Collection – A charity auction på Nybrogatan 32 i Stockholm. Välgörenhetsauktionen innefattar 267 av Tim “Avicii” Berglings personliga föremål som säljs till...
2024-09-12
Stort intresse för naturskildringar och kvinnliga signaturer under höstens första slagauktion
Höstsäsongen första slagauktion – Lilla Kvalitén – lockade många nyfikna besökare till auktionssalen på Nybrogatan 32, där en välkurerad katalog av spännande föremål från olika epoker och stilar presenterades. En...
2024-09-02
The Avicii Collection – A charity auction
Stockholms Auktionsverk publicerar The Avicii Collection – A charity auction På fredag, den 6 september kl. 06:00, publiceras The Avicii Collection – A charity auction i sin helhet på stockholmsauktionsverk.com....