2022-12-09

Framgångar under 2:a dagen av Klassiska auktionen

Årets sista stora auktion på Nybrogatan bjöd på flera höjdpunkter. Helmer Osslunds målning ”Våren” blev den dyraste målningen av en svensk konstnär som sålts under 2022 i Sverige, och när klubban landade på 8.000.000 SEK jublade folket i auktionssalen. Priset är dessutom ett nytt auktionsrekord för konstnären. Även den finska konstnären Helene Schjerfbecks vackra akvarellmålning drog till sig många intressenter, och “Luktärter i vas” slutade på 950.000 SEK (inkl. köparprovision).

Enligt Cecilia Berggren, specialist klassiska konst, lockade den omfattande och utmärkta avdelningen för Klassiska konst många köpare, såväl nya som gamla, samlare som privatpersoner. “Vi ser att föremålens proveniens spelar en viktigt roll för intresset, och därför är det extra roligt när så många konstverk som bär på fantastiska historier får uppmärksammas lite extra.” Bland föremålen med spännande historier nämns bland annats Carl och Karin Larssons “Fotografialbum”, som innehöll flera målade porträtt av kända konstnärer.

Även det äldre måleriet såg flera höga noteringar.

“Bland Old Master-målningarna är det det skickliga måleriet som tar för sig, pastellmåleri av hög klass och vackra stilleben av tex mästaren Johannes Hendrik Fredriks som förskönar vilket hem som helst”, säger Ulrica Tillander, specialist äldre måleri.

Bland avdelningen för Asiatiska väntade många entusiastiska köpare på att få bjuda på vasen med röd flambéglasyr (slutpris 325.000 SEK, inkl. köparprovision) samt den ovanliga Shakyamuni Buddhan (slutpris 372.000 SEK, inkl. köparprovision).

Läs mer om rekordet för konstnären Helmer Osslund här.

Med Stockholms största och mest eleganta visningslokaler, tillsammans med ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.

Har du något du vill sälja? Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning!

Tillbaka till nyheter